12 listopada ostatnim dniem na podpisanie umowy ws. PPK

Redakcja
2019-11-12

Jeden dzień pozostał pracodawcom, by zapisać do PPK swoich pracowników. Po zrealizowaniu tych formalności przez pracodawcę, zatrudniony staje się uczestnikiem PPK.

12 listopada ostatnim dniem na podpisanie umowy ws. PPK

Od 1 lipca b.r. firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników uczestniczą w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Do PPK może być włączony każdy pracownik, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

25 października minął termin podpisania przez firmy umów o zarządzanie PPK. Z kolei 12 listopada jest dniem, do kiedy trzeba podpisać umowę - w tym wypadku o prowadzenie PPK. Z chwilą jej podpisania nastąpi obowiązek przekazywania składek.

Część firm dokonało realizacji tych formalności już wcześniej. Na początku października szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys informował, że pierwsze wpłaty do PPK zaksięgowane zostały już we wrześniu. Jeśli natomiast pracodawca podpisze umowę w dniu dzisiejszym, pierwsza wpłata nastąpi wówczas do 15 grudnia lub 15 stycznia, co jest uzależnione od terminu wypłaty wynagrodzeń.

Badania przeprowadzone na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wykazały, że 65% pracujących Polaków nie podjęło jeszcze decyzji, czy przystąpi do programu PPK. Chęć uczestnictwa w programie zadeklarowało 18 proc. respondentów, zaś 17 proc. planuje wycofać się z PPK.

Pierwszy etap wprowadzający w życie obowiązek utworzenia PPK dotyczy 4034 firm zatrudniających około 3,2 mln pracowników.

Więcej o tym, jak funkcjonuje program PPK pisaliśmy tutaj.

JS/Business Insider

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij