Analiza ws. rozbudowy Lotniska Chopina do połowy 2020 r.

Redakcja
2019-12-10

Do połowy przyszłego roku ma być gotowa analiza ws. rozbudowy warszawskiego Lotniska Chopina do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział PAP Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

Analiza ws. rozbudowy Lotniska Chopina do połowy 2020 r.

Horała wyjaśnia, że analiza pozwoli zarządcy portu (w tym wypadku Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze") ocenić, jak rozbudować lotnisko, by współgrało ono w przyszłości ekonomicznie z CPK. Założeniem jest przeprowadzenie inwestycji w taki sposób, by sprostać rosnącemu natężeniu ruchu pasażerskiego, ale nie przeskalować tej inwestycji w kontekście uruchomienia CPK.

Minister zaznaczył, że aktualnie nie ma żadnej decyzji o przyszłości lotniska Chopina w oddaniu do użytku CPK.

- Czekamy na wyniki analiz - powiedział wiceminister.

Zwrócił też uwagę, że warszawski port nie ma możliwości większej rozbudowy, gdyż otoczony jest zabudową mieszkalną, a to wiązałoby się z koniecznością wypłat gigantycznych odszkodowań, na co rządzący na pewno się nie zdecydują.

Prognozy Arup wskazują, że do 2030 r. ruch lotniczy w Warszawie osiągnie 30 mln pasażerów rocznie. Jest to prawie dwukrotnie więcej, niż w roku 2018 (18 mln), gdzie port lotniczy w Warszawie osiąga niemal maksimum swoich możliwości.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij