Będzie niższa akcyza na cydr?

Redakcja
2019-10-23

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że będzie dążył do uregulowania opodatkowania napojów "piwopodobnych"

Będzie niższa akcyza na cydr?

- Nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr, będę przedstawiał taką propozycję - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, rozwój produkcji cydru i perry jest naturalnym przedłużeniem produkcji rolniczej w Polsce. 

- Jeżeli chcemy utrzymać dużą produkcję jabłek w Polsce - również poniesione nakłady przez sadowników, to musimy szukać różnych sposobów ich zagospodarowania - wyjaśnił minister.

Zaznaczył przy tym, że ewentualne obniżenie akcyzy na cydr jest w gestii ministra finansów, a nie ministra rolnictwa. Pytany, czy wystąpił do Ministerstwa Finansów z propozycją obniżenia akcyzy na cydr, odparł, że tak, ale od razu dodał, że w końcówce kadencji nie należy "dotykać tego kontrowersyjnego dla niektórych tematu".

- Resort nie wypracował jeszcze jej szczegółów. To powinna być mało uciążliwa forma poboru akcyzy, która w jakiejś niewielkiej wysokości powinna być przy wszystkich napojach alkoholowych. Tu jest wiele innych kwestii do ustalenia: dostępności punktów sprzedaży, dostępności reklamy, z której korzysta piwo, a nie korzystają inne napoje alkoholowe, skutecznej promocji cydru - wyjaśnił Ardanowski

Jak twierdzi, trzy największe koncerny, które opanowały polską i europejską produkcję piwa, są przeciwne dopuszczaniu cydru, bo obawiają się, że spowoduje to spadek sprzedaży piwa.

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij