Coraz więcej spółek z zagranicznym kapitałem w Polsce

Redakcja
2020-02-11

Padł rekord wszech czasów. Jak donosi "Puls Biznesu", zagraniczny biznes coraz chętniej pojawia się w naszym kraju. W 2019 roku działało w Polsce niemal 9 tys. zarejestrowanych zagranicznych spółek. Oznacza to wzrost o 12 proc. w stosunku do roku 2018.

Coraz więcej spółek z zagranicznym kapitałem w Polsce

Fot. Pixabay

W ubiegłym roku obywatele i spółki z innych krajów zarejestrowali w Krajowym Rejestrze Sądowym aż 8,8 tys. nowych firm. Mamy więc rekord wszech czasów i pierwszy wynik ponad 8 tys. rejestracji, dwa razy lepszy niż np. w 2014 r. (4,4 tys.) - podkreśla "Puls Biznesu".

Niemal 9 tys. zagranicznych spółek zarejestrowanych w KRS w 2019 r. stanowi prawie 18 proc. wszystkich założonych w minionym roku

Dziennik wyjaśnia, że najwięcej spółek z kapitałem zagranicznym powstało w woj. mazowieckim (41 proc.). Na drugim miejscu jest Dolny Śląsk (9,6 proc.), a na trzecim Małopolska (8 proc.). Najmniej takich firm powstało z kolei w woj. warmińsko-mazurskim (1 proc.).

Nie ma zaskoczenia, gdy chodzi o miasta – liderem jest Warszawa,gdzie zarejestrowano 3 tys. spółek z kapitałem zagranicznym. W porównaniu do ubiegłego roku, wynik z 2019 r. jest lepszy o 300 firm. Na kolejnych miejscach jest Wrocław (676 spółek) i Kraków (621).

"Puls Biznesu" dodaje ponadto, że firmy z kapitałem zagranicznym w 84 proc. są rejestrowane przez osoby fizyczne. Spółki takie rejestrują w naszym kraju obywatele z ponad 30 krajów świata. Głównie ze Wschodu, czyli Ukrainy, Białorusi, sporo z Indii, Chin, Armenii, Pakistanu.

KB/Puls Biznesu

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij