Exatel chce się włączyć w program Cyfrowego Trójmorza

Redakcja
2020-01-07

"Chcemy się włączyć w inicjatywę Cyfrowego Trójmorza" - powiedział PAP Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela. Zaznaczył, że poza budową "twardej infrastruktury" drogowo-kolejowej, jaka ma powstać w ramach programu Trójmorza, konieczna jest też rozbudowa wspólnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Exatel chce się włączyć w program Cyfrowego Trójmorza

Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza ma na celu wzmocnienie współpracy dwunastu państw w regionie morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego. Jednym z elementów ma być budowa transgranicznej infrastruktury cyfrowej, która pozwoli na bezpieczne przesyłanie danych z północy na południe regionu, z jednoczesnym wykorzystaniem technologii światłowodowej i 5G.

- Chcemy się włączyć w inicjatywę Cyfrowego Trójmorza, żeby budowie "twardej infrastruktury" drogowo-kolejowej w ramach krajów Trójmorza towarzyszyła rozbudowa wspólnej infrastruktury telekomunikacyjnej i zacieśnienie współpracy z operatorami w krajach Trójmorza - powiedział PAP Bończa Tomaszewski.

Jak zaznaczył prezes Exatela, jednym z elementów tego programu jest otwarcie w listopadzie tzw. punktu obecności telekomunikacyjnej (poinf of presence) w czeskiej Pradze.

- Do tej pory punkty te - w Moskwie, Kijowie, Amsterdamie, Londynie i Frankfurcie - budowaliśmy na linii wschód-zachód, na której odbywa się główny ruch w telekomunikacji. Dzięki temu już teraz łączymy placówki polskich firm czy banków w całej Europie. Teraz chcemy rozbudowywać sieci w kierunku północ-południe, bo uważamy, że ruch północ-południe jest mniejszy m.in. właśnie dlatego, że nie ma infrastruktury. Nie ma handlu, bo nie ma drogi. A to pomoże również polskim firmom w ich ekspansji na rynki zagraniczne - mówi prezes Exatela.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij