Kolejna ulga dla przedsiębiorców

Redakcja
2019-12-09

W programie "Rządowa ława" w ramach portalu WNP.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz rozmawiała o wsparciu dla przedsiębiorców. Jako, że sama konsumpcja może nie wystarczyć na utrzymanie przewagi nad innymi krajami UE we wzroście gospodarczym, konieczna jest inwestycyjna aktywizacja przedsiębiorców, co za cel wziął sobie obecny rząd.

Kolejna ulga dla przedsiębiorców

Problem utrzymania zadowalającego wzrostu gospodarczego poprzez większą aktywność inwestycyjną firm spoczął na barkach Ministerstwa Rozwoju. Jadwiga Emilewicz mówi o ambitnych planach rządu co do utrzymania zadowalającego poziomu wzrostu polskiej gospodarki.

- Ten cel, który chcemy osiągnąć, czyli 2-3% szybszy wzrost niż strefa euro, jest bardzo ambitny. W ostatnich 4 latach nam się udawało. Ten przyszły rok też wydaje się być dla nas bardzo optymistyczny - powiedziała Emilewicz.

Następnie minister rozwoju mówiła o zadaniach, jakie stawia sobie jej resort, by wspomniany cel osiągnąć. Zaznaczyła, że nie ograniczy się ond tylko do modyfikacjach w podatku CIT.

- Na pewno jest to jeden z kierunków, tzw. estoński CIT jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do większych podmiotów. Ten CIT w Polsce płaci stosunkowo niewiele firm. Mamy natomiast całe mrowisko tych małych i średnich firm. To 2 miliony. Wyzwaniem jest sprawienie, żeby oni chcieli w większym stopniu inwestować - powiedziała minister.

Już dawno zdiagnozowano w rządzie problem strachu przedsiębiorców przed wydawaniem pieniędzy.

- Biorąc pod uwagę oszczędności w bankach, widzimy, że jest to niezwykły rezerwuar, jeżeli chodzi o poziom inwestycji - powiedziała Emilewicz.

By zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia nakładów na rozwój, ma zostać wprowadzona ulga inwestycyjna, gdzie każda złotówka przeznaczona na automatyzację przełoży się na zmniejszenie podstawy opodatkowania o 2,5 zł.

- To ma zachęcić przedsiębiorców do wydawania środków na ryzykowne, kosztowne i długoterminowe inwestycje. To znajdzie się w pakiecie inwestycyjnym. Będziemy chcieli go przedstawić w 1. kwartale przyszłego roku. Mam nadzieję, że będą to rozwiązania dobrze przyjęte przez przedsiębiorców - zaznaczyła szefowa resortu rozwoju.

JS/WNP.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij