Maląg: W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie naturalnie wzrastać

Redakcja
2019-11-29

- W związku z końcem prac sezonowych stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie naturalnie wzrastać. Na koniec roku powinna wynieść 5,2% - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Z końcem października wskaźnik bezrobocia wyniósł 5%.

Maląg: W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie naturalnie wzrastać

Najnowsze dane GUS wskazują, że bezrobocie rejestrowane w Polsce na koniec października 2019 roku było na poziomie 5%, czyli mniej o 0,1% niż w miesiącu poprzednim. Jest to też o 0,7% mniej niż w październiku 2018 roku.

Szacunki MRPiPS oparte na informacjach z urzędów pracy zakładały utrzymanie wartości z września, zatem wynik jest lepszy od spodziewanego.

- Oznacza to, że wskaźnik po raz kolejny przyjął rekordowo niską wartość w całej historii gospodarki rynkowej Polski. To nieznacznie więcej niż szacowana dla gospodarki stopa bezrobocia naturalnego, która według NBP wynosi ok. 4% - powiedziała PAP minister Maląg.

- W związku z końcem prac sezonowych w takich branżach, jak budownictwo, turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo, stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie naturalnie wzrastać, ale spodziewamy się naprawdę nieznacznych wzrostów - skomentowała szefowa MRPiPS.

Według minister, zgodnie z najnowszymi szacunkami, poziom stopy bezrobocia na koniec roku powinien wynieść 5,2%. Oznaczałoby to rezultat lepszy od prognozy ministra finansów (5,5%).

JS/PAP

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij