Marawiecki: stajemy się lokomotywą wzrostu Europy

Redakcja
2020-01-10

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę udział w kongresie ekonomicznym organizowanym w Berlinie przez medialny koncern Axel Springer. Po zakończeniu swojego udziału premier udzielił wywiadów prasie informując, że podczas konferencji tłumaczył gościom, jak wygląda nowy model gospodarczy Polski. "Zależy nam na tym, by w Polsce pojawiło się jak najwięcej innowacyjnych projektów, zwłaszcza projektów greenfield, czyli od nowa stawianych fabryk" - powiedział premier.

Marawiecki: stajemy się lokomotywą wzrostu Europy

- Pokazywałem tutaj, na czym polega nasz nowy model gospodarczy, jak to się dzieje, że Polska, która w jednym czasie stabilizuje swoją sytuację budżetową, jest w stanie sporo wydawać na politykę społeczną, a jednocześnie wypełniać swoje zobowiązania wobec NATO - czyli 2 proc. środków wydawanych na politykę obronną i w tym samym czasie wydawać sporo na rozwój infrastruktury - powiedział dziennikarzom Morawiecki.

W ocenie premiera, duża część zaproszonych na kongres przedstawicieli niemieckiego biznesu bierze pod uwagę w przyszłości inwestycje w Polsce.

- Nam zależy na tym, by w Polsce pojawiło się jak najwięcej projektów, zwłaszcza zależy nam, by pojawiało się jak najwięcej projektów greenfield, czyli od nowa stawianych fabryk, zależy nam na projektach innowacyjnych. I o tym też była na tym szczycie mowa - mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył też, że Polska "jest bardzo mocno włączona w europejskie mechanizmy gospodarcze".

- Stajemy się lokomotywą wzrostu Europy. Ja myślę, że trzeba być skromnym, ale od czasu do czasu trzeba się też pochwalić; ja mogłem pochwalić tutaj polską gospodarkę, bo dzięki polskim przedsiębiorcom i pracownikom jesteśmy na ustach światowego, niemieckiego, europejskiego biznesu jako kraj, który znakomicie godzi cele społeczne z celami rozwojowymi i jednocześnie potrafi zapewnić stabilność fiskalną, ekonomiczną - powiedział premier. W jego ocenie "polska gospodarka potrafi dobrze nawigować pomiędzy rafami i wyzwaniami gospodarczymi całego świata".

Poza premierem Mateuszem Morawieckim, na kongres zostali także zaproszeni m.in. niemiecki wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz, wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, minister gospodarki RFN Peter Altmaier, szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas, minister obrony tego kraju Annegret Kramp-Karrenbauer oraz szef monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger.

JS/Business Insider Polska

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij