Ministerstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

Redakcja
2019-12-21

Jak powiedział PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski, Tadeusz Kościński, minister finansów, zaprosił do Warszawy swoich odpowiedników z krajów Unii Europejskiej. Chciałby przeprowadzić rozmowy dotyczące deklaracji o wspólnej walce z wyłudzeniami VAT.

Ministerstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

PAP zapytał Sarnowskiego o jego zadania w roli pełnomocnika ministra finansów ds. współpracy międzynarodowej w zakresie podatku VAT. Wiceminister zwrócił uwagę na powolny przepływ informacji między podatkowymi administracjami.

- Już teraz jesteśmy europejskim liderem, jeśli chodzi o zaawanstowane narzędzia analityczne. Obszarem możliwym do poprawy jest natomiast wolumen danych, które otrzymujemy. Tymczasem, jeśli chodzi o wymianę informacji z zagranicą, dokonywana jest ona z opóźnieniami, co znacznie utrudnia wykorzystanie pozyskanych danych na potrzeby analiz prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. To bolączka całej UE - powiedział wiceminister finansów.

Sarnowski podkreślił, że skala wyłudzeń VAT w krajach UE jest duża, mowa tu o kwotach rzędu 40-60 mln euro rocznie. Problem zatem jest powszechny, a jedną z jego przyczyn jest słaba współpraca między administracjami podatkowymi krajów UE.

- Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na większy wolumen danych, które moglibyśmy pozyskiwać do analizy oraz oczekiwaniom partnerów z innych krajów UE, zdecydowaliśmy się na stworzenie całkowicie nowego narzędzia współpracy międzynarodowej - powiedział Sarnowski.

Według wiceministra nową jakością byłoby wprowadzenie opartych na polskim modelu umów o pogłębionej współpracy między administracjami podatkowymi. Tego typu porozumieniami objęte są aktualnie jedynie Czechy i Słowacja oraz Hiszpania i Portugalia.

- Polska chciałaby stworzyć sieć tego rodzaju umów. W środę minister Kościński podpisał listy do ministrów finansów wszystkich państw UE, w których zaprosił ich przedstawicieli do Warszawy na koniec stycznia na rozmowy dotyczące deklaracji o wspólnej walce z wyłudzeniami VAT. Załącznikiem do nich jest modelowa umowa o pogłębionej współpracy między administracjami - mówi PAP wiceminister.

Sarnowski twierdzi, że Polska ma wiele do zaoferowania w kwestii VAT. Jesteśmy jedynym krajem dysponującym systemem wymiany informacji z bankami STIR, a także prowadzimy zaawansowane analizy plików JPK. Polski urząd skarbowy jako pierwszy wystawił swoje zadanie na Hackatonie, dysponujemy także programem GovTech Polska oferującym narzędzia dla skarbówki.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij