Morawiecki: Wprowadzimy estoński podatek

Redakcja
2019-11-20

Morawiecki: "Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość (...). Wprowadzimy tzw. estoński podatek dla mikro i małych firm."

Morawiecki: Wprowadzimy estoński podatek

- Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość. Obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców, tworzenie im warunków do rozwoju, przewidywalnego prawa, pozwalającego na planowanie inwestycji i systemu podatkowego motywującego do rozwoju - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszego exposé.

Premier zadeklarował kontynuację przebudowy systemu podatkowego. Mają też powstać kolejne ulgi inwestycyjne.

- Wspieramy i będziemy wspierać polskie firmy, bo wspieranie swoich firm jest absolutną normą, jest normalnością - powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, ze pierwsza kadencja nastawiona była na uszczelnianie podatków.

- Tych wysiłków nie zaprzestaniemy, ale jednocześnie zdecydowanie, punktowo i systemowo uprościmy prawo podatkowe i wprowadzimy następne rozwiązania wspierające polskie firmy - małe i średnie przedsiębiorstwa - zadeklarował Morawiecki.

Premier przypomniał, że aktualnie odbywa się o połowę mniej kontroli skarbowych, niż było to za rządów PO-PSL.

- W tej kadencji zaproponujemy dalszą przebudowę systemu podatków tak, aby kolejne korzyści odniosły jak najszersze rzesze Polaków. Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców - zadeklarował premier.

- Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - zapowiedział Morawiecki.

Premier zadeklarował, że nasz kraj będzie jednym z najatrakcyjniejszych dla inwestorów z zagranicy. Zapowiedział także wsparcie dla ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw.

- Jak w pierwszej kadencji, będziemy na warunkach rynkowych repolonizować, bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności - dodał Morawiecki.

- Czwarta rewolucja przemysłowa, big data, sztuczna inteligencja, uczące się maszyny, drukarki 3D, cyberbezpieczeństwo, chmury danych - albo będziemy takiej rewolucji aktywnymi uczestnikami, albo zostaniemy zepchnięci na pobocze historii. Jesteśmy ambitnym narodem i chcemy wejść w główny nurt przemian gospodarczych świata - powiedział premier.

- Wreszcie, po setkach lat, oto najważniejsze zadanie przed nami: otwórzmy Polsce drzwi do nowoczesności, do przyszłości - dodał Morawiecki.

- Celem nowego rządu jest budowa polskiego państwa dobrobytu - powiedział premier.

W dniu wczorajszym pisaliśmy o konieczności dokonania zmian w ordynacji podatkowej. Przeczytać o tym można tutaj. Cieszymy się, że proponowane przez nas zmiany znalazły swoje odzwierciedlenie w exposé premiera.

JS/InteriaBiznes

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij