NBP przewiduje spowolnienie polskiej gospodarki

Redakcja
2019-11-07

Adam Glapiński, prezes NBP poinformował, że PKB w przyszłym roku może wzrosnąć o 3,6%, a w roku 2021 - 3,3%.

NBP przewiduje spowolnienie polskiej gospodarki

– To nie czynniki wewnętrzne decydują o tym, że ten wzrost będzie lekko niższy. Drugi raz mamy minusowy odczyt w Niemczech. To ma duże znacznie – oznajmił prezes NBP.

Bank Światowy prognozował w ostatnim czasie takie wyniki.

Podobnie Rada Polityki Pieniężnej podała do wiadomości informacje o dobrej koniunkturze polskiej gospodarki, "chociaż napływające dane wskazują na prawdopodobne obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w III kw., do czego przyczynia się głównie osłabienie koniunktury za granicą".

RPP informuje, że "napływające dane wskazują jednocześnie na dalszy, choć wolniejszy wzrost inwestycji w gospodarce". Pozytywnie na wzrost gospodarczy w Polsce wpływa rosnąca konsumpcja, dobra sytuacja na rynku pracy, jak też dobre nastroje konsumentów.

"Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą" - podano w komunikacie RPP

Przewiduje się, że wzrost cen oscylować będzie w okolicach celu inflacyjnego, natomiast aktualny poziom stóp procentowych

"sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

JS/Business Insider

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij