O gospodarczych związkach Polski i Litwy

Kamil Goral
2020-02-11

Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, a dokładniej jej wileński oddział kierowany przez Zygmunta Klonowskiego, zorganizował debatę w litewskiej Ambasadzie w Warszawie poświęconą współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami.

O gospodarczych związkach Polski i Litwy

Fot. Dominika Legierska

W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dotyczące kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Litwy. Wydarzenie otworzył litewski ambasador w Polsce Eduardas Borisovas, w swoim wystąpieniu nawiązał on do silnych relacji gospodarczych łączących nasze kraje, przy tej okazji litewski dyplomata wskazał na relatywnie dużą wymianę handlową pomiędzy Polską i Litwą. W panelach udział wzięli posłowie na Sejm RP, Barbara Dziuk i Wojciech Zubowski, litewski parlamentarzysta Justas Džiugelis reprezentant Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski a także przedstawiciele polskich i litewskich środowisk biznesowych.

Podczas dyskusji poruszano szereg interesujących kwestii, szczególnie zaś wskazywano na potrzebę nawiązania szerszej kooperacji miedzy przedsiębiorcami z obu państw, wskazywano także na konieczność podjęcia współpracy na poziomie parlamentów. Stronę litewską interesowały polskie doświadczenia dotyczące wprowadzenia konstytucji biznesu oraz zasady na jakich funkcjonuje u nas Rzecznik MŚP. Wśród dyskutantów panowała także zgoda co do tego, że organizacje biznesowe powinny budować podłoże do wzajemnej współpracy.

W wypowiedziach uczestników debaty pojawił się także wątek dalszych spotkań o podobnym charakterze, wiele wskazuje na to, że następne odbędzie się na Litwie a możliwym gospodarzem będzie tamtejszy parlament. Wydaje się, sąsiadujące ze sobą państwa maja sobie wiele do zaoferowania jeśli chodzi o wymianę doświadczeń w obszarze regulacji gospodarczych. Znacznie więcej można także zrobić w temacie wspólnych inicjatyw podejmowanych przez działające w Polsce i na Litwie firmy. Szczególnie, że oba kraje są uczestnikami inicjatywy Trójmorza, w ramach którego planowane są wielkie inwestycje mogące stanowić bodziec rozwojowy także dla mniejszych przedsiębiorstw

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij