O ile wzrosną ceny prądu dla firm w przyszłym roku?

Redakcja
2019-12-10

- Jest raczej niemożliwe, by cena energii dla firm wzrosła w przyszłym roku o 30-40 proc. - powiedziała radiowej "Trójce" Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

O ile wzrosną ceny prądu dla firm w przyszłym roku?

Minister na antenie była zapytana, czy możliwe jest, by ceny prądu dla firm w przyszłym roku mogły wzrosnąć o 30-40 proc.

- Na razie nie wiemy, jakie wnioski taryfowe złożyły spółki dystrybuujące prąd w Polsce. Składały je do połowy listopada do Urzędu Regulacji Energetyki. Urząd te taryfy powinien komunikować na podstawie analizy danych, dopytywania spółek - powiedziała minister rozwoju.

- Na podstawie danych z rynku, to raczej niemożliwe (wzrost cen o 30-40 proc. - red.), dlatego, że ceny energii ostatnio na Towarowej GIełdzie Energii spadły, a koszt uprawnień do emisji CO2 nie podniósł się w stosunku do ubiegłego roku, nawet nieco spadł. Także tutaj nie ma dodatkowych nowych elementów cenotwórczych - dodała Emilewicz.

Szefowa resortu rozwoju zaznaczyła, że w przypadku firm nie mamy do czynienia z jedną taryfą, jak w przypadku gospodarstw domowych.

- Zresztą (...), jeżeli przeanalizujemy stopę inflacyjną, to nie będzie podwyżka na poziomie 30 proc., o jakiej tutaj alarmują media. Dodatkowo jeszcze przypomnijmy, że dla tych największych konsumentów, dla tak zwanych przemysłów energochłonnych, my przygotowaliśmy ustawę o rekompensatach, która nie jest jednoroczna - dodała Emilewicz.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij