Orlen zwrócił się do Rosji o odszkodowanie

Redakcja
2019-12-11

PKN Orlen wystąpił do rosyjskich dostawców o odszkodowanie w związku z zanieczyszczeniem przesyłanej ropy. W związku z tym nastąpiło zamknięcie rurociągu "Przyjaźń" na okres 46 dni.

Orlen zwrócił się do Rosji o odszkodowanie

"PKN Orlen wystąpił do dostawców rosyjskich o odszkodowania związane z zanieczyszczoną ropą. Obejmują one m.in. dodatkowe koszty poniesione w związku z przerobem tego surowca" - informuje koncern w wydanym komunikacie.

Orlen zaznacza, że sprawa dotyczy zamknięcia rurociągu "Przyjaźń" w dniu 24 kwietnia br. w związku z zanieczyszczeniem dostarczanej nim ropy. "Rosyjska ropa nie płynęła rurociągiem przez 46 dni" - przypomniał Orlen. Koncern informuje, że dzięki przygotowanej odpowiednio infrastrukturze udało się utrzymać produkcję na odpowiednich poziomach. Według spółki "kluczowe w tym zakresie było także wsparcie polskiego rządu".

"Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców o odszkodowanie z tytułu ropy zawierającej chlorki organiczne. Zależało nam na precyzyjnym wyliczeniu wszystkich kosztów, które ponieśliśmy, związanych z ochroną instalacji produkcyjnych, a także pozyskaniem czystej, nieskażonej ropy dla utrzymania ciągłości przerobu. Dlatego ten proces był długotrwały. Tym bardziej, że musieliśmy dostosować nasze analizy do planowych przestojów remontowych w naszej rafinerii" - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen cytowany w wydanym komunikacie.

"Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy" - przekonuje Obajtek w odniesieniu do sprawy odszkodowań.

Polski koncern zaznacza, że "wykorzystuje każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi dostawcami, ponieważ zwiększa to bezpieczeńswo energetyczne Polski". Dodaje także, że "dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do płockiej rafinerii to efekt współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, w tym z Afryki czy Zatoki Perskiej".

Z początkiem lipca przywrócono standardowy przesył ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" z wykorzystaniem trzech nitek magistrali.

JS/PAP.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij