PGNiG jedynym użytkownikiem stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

Redakcja
2019-11-29

Polski koncern gazowy PGNiG zawarł w piątek 5-letnią umowę na wyłączne użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie na Litwie. Da to polskiej firmie możliwość sprowadzania gazu LNG drogą morską i jego dalszej odsprzedaży.

PGNiG jedynym użytkownikiem stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

Zawarta w piątek umowa zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 roku. Do jej podpisania doszło w Kłajpedzie w obecności ministra energii Litwy Żygimantasa Vaicziunasa, prezesów PGNiG i operatora stacji (litewskiej firmy Klaipedos Nafta). PGNiG wygrał w przetargu.

- Mamy nadzieję, że zostaniemy na dłużej w tym miejscu, mamy tu prawdziwych przyjaciół - zaznaczył w piątek Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

- PGNiG będzie samodzielnie decydowało, od kogo kupi i sprowadzi LNG do stacji, co jest bardzo wazne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezes PGNiG.

Minister Vaicziunas podkreślił, że umowa odpowiada idei wzajemnej współpracy między Polską i Litwą.

- Dziś rozszerzamy horyzonty naszej współpracy o kolejny obszar. Po energii elektrycznej, ropie i gazie, będzie ona obejmować także LNG - powiedział Vaicziunas.

Litewski minister energii zwrócił uwagę, że 5 lat temu Litwa, instalując pływający terminal FSRU w Kłajpedzie, przełamała monopol na rynku gazu państw bałtyckich.

- W tym roku 60% konsumpcji gazu na Litwie będzie pochodzić z terminala, w przyszłym roku będzie to jeszcze więcej - powiedział minister.

Terminal będący przedmiotem zawartego porozumienia ma 5 zbiorników na gaz LNG o pojemności 1000 m3 każdy. Przekłada się to na 2250 ton skroplonego gazu. Dostawy LNG odbywają się drogą wodną.

JS/PAP

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij