Podatek od cuktu już wkrótce

Redakcja
2019-12-20

Od 2022 roku ma wejść nowy podatek. Jego celem jest walka z nowotworami, choć przy okazji spowoduje wzrost wpływów do budżetu. Projekt, którego elementem jest planowana danina, nosi nazwę Narodowej Strategii Onkologicznej.

Podatek od cuktu już wkrótce

"Podatek cukrowy ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku" - informuje cytowany przez Radio Zet resort zdrowia.

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia twierdzi, że rok 2022 jest jak najbardziej realną datą do wprowadzenia tego podatku. Jest on elementem planu Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Wiceminister resortu zdrowia zapewnia, że celem nowej daniny jest walka z otyłością, jednak, jak wylicza "Rzeczpospolita", budżet może dzięki niemu podrosnąć o dodatkowe 2 mld zł.

Dane CBOS z sierpnia wskazują, że problem nadwagi i otyłości dotyczy 59 proc. Polaków. Nadwagą dotknięty jest co trzeci z nas, a otyłością - co piąty. Wagę w normie ma 39 proc. Polaków, a 2 proc. - niedowagę.

JS/money.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij