Podatkoskładka nowym pomysłem na ustabilizowanie systemu emerytalnego

Redakcja
2019-11-01

Rządowi eksperci pracują nad alternatywą wobec oskładkowania umów o dzieło, która pozwoli uszczelnić składki na ZUS. Pomysł polega na pobieraniu jedynie składek ZUS od najniżej zarabiających, a dopiero po przekroczeniu ustalonego progu - podatku dochodowego.

Podatkoskładka nowym pomysłem na ustabilizowanie systemu emerytalnego

Skutkiem takiego zabiegu byłoby zmniejszenie ilości minimalnych emerytur, gdyż mniej zamożnym łatwiej byłoby odłożyć środki na emeryturę. Pomysł ten jest alternatywą dla chociażby pomysłu oskładkowania umów o dzieło.

Nie wiadomo jednak, kiedy i jakie rozwiązania uszczelniające system emerytalny zostaną wprowadzone w życie. Na chwilę obecną wiemy, że rząd odstąpił od zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia społeczne. Na kolejne konkretne rozwiązania musimy jeszcze poczekać. Przedwyborcza kampania daje jednak nadzieję na zmiany, gdyż wiele mówiło się choćby o emeryturze obywatelskiej. Wspominał o tym zarówno Jarosław Gowin, jak i premier Mateusz Morawiecki.

Problem przyszłych emerytur od dłuższego czasu jest jednym z najszerzej omawianych zarówno w Polsce, jak i we wszytkich krajach, gdzie mamy do czynienia ze społeczeństwami starzejącymi się. W Polsce ponadto obniżono wiek emerytalny. To w połączeniu z niżem demograficznym i z dużą ilością umów śmieciowych (szczególnie na początku kariery zawodowej) skutkuje ryzykiem gwałtownego wzrostu udziału emerytur minimalnych w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Stąd konieczne są modyfikacje systemu. Z kilku stron (eksperci Porozumienia, czy prezes GPW - Marek Dietl) padła propozycja, by przenieść część lub całość podatku dochodowego osób o najniższych zarobkach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie składki. Mogłoby to zminimalizować ryzyko niskich emerytur z powodu małej sumy składek, która ponadto krótko pracowała na koncie przyszłego emeryta.

Zatem, by wspomóc system emerytalny, jawią się dwa możliwe rozwiązania: wprowadzenie podatkoskładki, która wesprze system emerytalny kosztem podatku PIT, bądź dalsze uszczelnianie składek ZUS poprzez oskładkowanie alternatywnych form zatrudnienia.

 

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij