"Podwyżka albo PPK" - postawa firm pod lupą PFR

Redakcja
2019-12-01

Paweł Borys napisał na Twitterze: "Takie zachowania pracodawców nie powinny być społecznie tolerowane", nawiązując do pracodawców, który dają wybór swoim pracownikom: albo PPK, albo podwyżka. Zaznaczył, że taka postawa jest niezgodna z prawem. Wpis prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju wywołał dyskusję.

Warto zaznaczyć, że pracodawcy są zobowiązani dopłacać pracownikom, którzy uczestniczą w PPK od 1,5% do 2,5% wynagrodzenia brutto.

Prezes PFR Paweł Borys zauważył, że firmy mają "dziwnie niską partycypację" (w PPK), na poziomie 10%. Dodał: "z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować".

W dyskusję włączył się m.in. prof. Robert Gwiazdowski (wieloletni prezydent Centrum im. Adama Smitha). Sugerował on, że taka postawa pracodawców "jest w porządku". Zapytał, "czemu miałaby nie być?".

Paweł Borys, w odpowiedzi na wypowiedź profesora, oznajmił, że "pozbawienie premii lub pozbawianie wpłat do PPK" - czyli traktowanie premii i PPK jako dwóch wykluczających się opcji - jest niezgodne z prawem. "Ale może, co nawet bardziej istotne, w XXI wieku takie zachowania wobec pracowników nie powinny być społecznie tolerowane" - zaznaczył prezes PFR.

JS/Business Insider

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij