Polkomtel rusza z budową 5G

Redakcja
2020-01-04

Polkomtel zaczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Już w pierwszym kwartale br. klienci co najmniej siedmiu polskich miast mają mieć dostęp do nowej technologii.

Polkomtel rusza z budową 5G

Testy przeprowadzone w 2019 i zakończone w grudniu stanowiły ostatnie przygotowania Plusa do uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Rozpoczęła się już budowa tej sieci na częstotliwości 2600 MHz TDD.

- Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację - zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby - będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie - powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Realizowany przez Polkomtel projekt ma na początku objąć Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. Na potrzeby nowej sieci przeznaczone zostały posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, co przy użyciu technologii MIMO 4x4 i QAM256 pozwoli przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

- Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym miejscu, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G - powiedziała Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o.

Przy budowie sieci 5G niezbędne jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), którą w Polsce wdrożony ma jedynie Grupa Cyfrowego Polsatu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/InteriaMobtech

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij