Połowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w roku 2019

Redakcja
2020-01-14

Jak informuje Business Insider, 49 proc. Polaków twierdzi, że rok 2019 był dla nich udany pod względem finansowym, natomiast co trzeci swoją sytuacją finansową w roku ubiegłym jest rozczarowany. Pod względem regionalnym najlepiej swoją sytuację finansową w 2019 roku oceniają mieszkańcy Podlasia, najgorzej - województwa kujawsko-pomorskiego. Dane pochodzą z badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Połowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w roku 2019

16 proc. badanych nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na postawione im pytanie.

Co jest przyczyną takiego optymizmu wśród badanych? W ocenie Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor, przyczyną satysfakcji finansowej wśród rodaków nie było głównie "zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie", a oszczędzanie.

Kolejnym powodem zadowolenia, jaki wskazało 47 proc. badanych, był brak zaskakujących wydatków. Następnie brak konieczności "zaciągania kredytu, pożyczki", na co wskazało 37 proc. badanych.

Wśród badanych co czwarta osoba cieszyła się z wyższych zarobków lub premii, 15 proc. osób ze zmiany pracy. Na pozytywny wpływ programów socjalnych wskazało 16 proc. Polaków.

W 2019 roku nastąpiła pierwsza wypłata trzynastej emerytury, od połowy roku rozszerzony został program 500+, a od sierpnia osoby w wieku do 26 lat nie muszą płacić podatku dochodowego.

"Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych" - komentują autorzy badania.

Największe zadowolenie pod kątem finansów w 2019 roku wykazują mieszkańcy Podlasia (63 proc.). Następni są Lubelszczyzna, Małopolska i Pomorze Zachodnie (55-56 proc.).

Niezadowoleni z kolei są mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tam przeważają osoby niezadowolone (41 proc.), a 36 proc. ocenia swoją sytuację finansową w 2019 roku pozytywnie. Średnia zadowolonych w skali kraju wyniosła 49 proc. Pod średnią znaleźli się mieszkańcy woj. lubuskiego (37 proc.), Wielkopolski (41 proc.) i województw łódzkiego i śląskiego (po 43 proc.).

- Niezadowoleni podsumowali negatywnie rok m.in. dlatego, że zaskoczyły ich nieprzewidziane wydatki - mówi cytowany przez "Business Insider" Grzelczak.

Brak oszczędności był rozczarowaniem dla 46 proc. Polaków. Co trzeby zawiedziony był poziomem wynagrodzeń - zbyt niskich w stosunku do optymistycznych przewidywań. Co czwarta osoba spośród 35 proc. niezadowolonych zwróciła też uwagę, że nie była w stanie znaleźć lepiej płatnej pracy.

Badanie "Nastawienie do finansów" przeprowadzone zostało w listopadzie 2019 roku na reprezentatywnej grupie 1019 Polaków w wieku 18-75 lat, techniką komputerowo wspomaganych wywiadów internetowych (CAWI).

JS/Business Insider

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij