Polska jest tytoniową potęgą!

Redakcja
2019-12-07

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska jest 3. w świecie i 2. w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej. Należymy też do największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej.

Polska jest tytoniową potęgą!

W bieżącym roku wartość eksportu wyrobów tytoniowych w Polsce wyniesie ponad 4,1 mld euro. Import będzie na poziomie 1 mld euro.

Jak donosi "Tygodnik Gospodarczy PIE", analitycy PIE zwrócili uwagę na znaczny wzrost polskiego eksportu w tej branży w ciągu ostatnich 10 latach - wyniósł on 218,7%. Zaznaczono też, że Polska jest 3. na świecie, a 2. w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej.

PIE przywołuje dane International Trade Center, zgodnie z którymi w 2018 roku klienci zagraniczni nabyli w Polsce wyroby tej branży z kwotę ok. 3,4 mld euro. Było to o 13% więcej niż w 2017.

Według szacunków PIE, w bieżącym roku wartość polskiego eksportu wyrobów przemysłu tytoniowego wzrośnie do ponad 4,1 mld euro, a import przekroczy 1 mld euro. Dane oparte są na prognozach Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego.

JS/TVP Info

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij