Polskie złoto wróciło do kraju

Redakcja
2019-11-26

Prawie połowa polskiego złota wróciła do kraju. Około 100 ton przyleciało z Banku Anglii kilkoma samolotami.

Polskie złoto wróciło do kraju

Operacja transportu 100 ton polskiego złota z Anglii koordynowana była przez kilkuset pracowników NBP. Złoto zostało ulokowane w kilkunastu skarbcach.

- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego - podkreśla cytowany przez Money.pl Adam Glapiński, prezes NBP.

Glapiński decyzję o transporcie części złota do kraju tłumaczy światowymi trendami i oczekiwaniami społeczeństwa.

Z kolei były prezes NBP Marek Belka do sprawy odnosi się z ironią.

- Powrót złota do Polski to zabieg głównie PR-owy. Narodowy Bank Polski stał się jeszcze bardziej narodowy, bo ozłocony - powiedział Belka cytowany przez Money.pl.

JS/Money.pl

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij