Prezes ING: Nadchodzące spowolnienie gospodarcze nie będzie w 2020 bardzo dotkliwe

Redakcja
2019-12-17

Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz ocenił sytuację gospodarczą, jaka może mieć miejsce w przyszłym roku. Według niego w polskim sektorze bankowym można spodziewać się zmian własnościowych.

Prezes ING: Nadchodzące spowolnienie gospodarcze nie będzie w 2020 bardzo dotkliwe

- Po pierwsze, mamy do czynienia z sytuacją, w której kapitał zagraniczny troszkę się z Polski wycofuje. Po drugie, mamy do czynienia również z grupą instytucji, która nie jest w najlepszej kondycji finansowej, więc tam (w sektorze bankowym - red.) zmiany własnościowe muszą i będą następować - powiedział prezes Bartkiewicz.

Prezes ING został zapytany, czy kierunkiem zmian własnościowych może być repolonizacja niektórych banków.

- Potrzeba zmian własnościowych jest ewidentna i oczywista. Inne elementy mają dla mnie wtórne znaczenie - powiedział Bartkiewicz.

Dziennikarze zapytali prezesa ING o prognozy i zagrożenia, jakie niesie przyszły rok w polskiej gospodarce. Ocenił, że poza widocznym spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego nie widać innych fundamentalnych czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój.

- Pomijając elementy zewnętrzne, wewnątrz Polski nie widać żadnych elementów, które miałyby sprawić, aby cokolwiek poza zwolnieniem tempa wzrostu gospodarczego się wydarzyło. To spowolnienie samo w sobie jeszcze w roku 2020 nie będzie w żaden sposób bardzo dotkliwe. Typowa sytuacja, która w takich momentach występuje, to odraczanie czy też dość gwałtowne spowalnianie tempa nowych inwestycji. Z tym niestety mamy do czynienia już od dłuższego czasu - powiedział prezes Bartkiewicz.

Zaznaczył jednak, że od kilku lat w Polsce mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym bez silnych impulsów inwestycyjnych.

- W związku z tym w roku 2020 nic aż tak wielkiego się nie wydarzy - twierdzi Bartkiewicz.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/InteriaBiznes

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij