Prezes PGNiG: pierwszy test intencji Rosji już 1 stycznia 2020

Redakcja
2019-12-18

Prezes PGNiG Piotr Woźniak udzielił wywiadu Gazecie Polskiej Codziennie. Tematem rozmowy była kwestia niezależności energetycznej Polski względem Rosji.

Prezes PGNiG: pierwszy test intencji Rosji już 1 stycznia 2020

- Za trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek - powiedział prezes Woźniak.

- Pierwszy prawdziwy test intencji Rosji względem naszej części kontynentu przejdziemy nie za parę lat czy miesięcy, ale za kilkanaście dni. 1 stycznia 2020 r. wygaśnie kontrakt tranzytowy na przesył gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej, w tym do Polski. Negocjacje rosyjsko-ukraińskie są w toku, a im dłużej trwają, tym jest większa niepewność. Plan kryzysowy w PGNiG został przygotowany już kilka miesięcy temu - zaznaczył Woźniak.

Prezes PGNiG podkreślił, że kolejną kluczową datą będzie 18 maja 2020 r.

- (...) ówczas wygaśnie kontrakt tranzytowy między Europol Gazem a Gazpromem. Pomimo starań podejmowanych przez PGNiG strona rosyjska od dwóch lat nie potwierdziła, czy zamierza kontynuować tranzyt gazu z Rosji przez Polskę do Niemiec po maju 2020 r. - powiedział Piotr Woźniak.

- Jesteśmy przygotowani na ewentualne wstrzymanie tranzytu - dodał.

- Spodziewamy się, że Rosja i Gazprom zaczną lobbować za podpisaniem nowego kontraktu czy umowy międzyrządowej. Od 1993 r. podpisano już kilkadziesiąt aneksów do kontraktu jamalskiego oraz do umowy międzyrządowej. Jeszcze żaden z nich nie był dla Polski korzystny - zaznaczył prezes PGNiG.

W opinii prezesa Woźniaka, Polska będzie całkowicie niezależna od "wschodniego dyktatu" od 2022 r.

JS/FilaryBiznesu

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij