Prezydent: będziemy dokonywali stopniowego przekształcenia naszego przemysłu energetycznego

Redakcja
2020-01-25

"Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji, tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych" - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z RMF FM.

Prezydent: będziemy dokonywali stopniowego przekształcenia naszego przemysłu energetycznego

Prezydent RP Andrzej Duda, fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP

Prezydent gościł w ostatnich dniach w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Forum była kwestia zmian klimatycznych i podejmowanie w związku z tym działań.

Andrzej Duda jako jedne z priorytetowych działań dla ochrony klimatu w Polsce wymienił ograniczenie możliwości palenia w piecach i promocję elektromobilności.

- Ochrona klimatu to proces wieloletni, to wymaga potężnych zmian w naszym przemyśle energetycznym - zaznaczył prezydent.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że decyzja o tym, że nasza energetyka oparta jest na węglu nie została podjęta przez Polskę. Jednak obecnie należy postawić na odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną i farmy wiatrowe.

- Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy w jak najmniejszym stopniu emitować CO2, a więc w jak największym stopniu chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji, tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa społecznego, bo tutaj jest konieczne zachowanie miejsc pracy, jest konieczne, żeby nie uderzyć w portfele domowe rodzin, konieczne jest chronienie Polaków przed drastycznymi wzrostami cen energii - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył ponadto, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego odbył wiele kuluarowych rozmów z przedstawicielami świata polityki i biznesu.

- Polskę widać w Davos wreszcie i to bardzo dobrze, bo jeśli mamy ambicję, chcemy się liczyć, być w międzynarodowych gremiach, mamy ambicję wejść do G20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i do się dzieje - podsumował prezydent.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij