Rzecznik MŚP wkracza na scenę i pisze do premiera w sprawie pakietu antykryzysowego

Kamil Goral
2020-03-20

Premier ogłosił przed dwoma dniami założenia pakietu, którego celem jest pomoc firmom dotkniętym skutkami walki z pandemią koronawirusa. Tzw. tarcza antykryzysowa w zgodniej opinii organizacji pozarządowych i wielu ekspertów uznana została za niewystarczającą. Dokument ten nie zawiera kluczowych rozwiązań, o które apelowali przedsiębiorcy, i chociaż jego wartość szacowana jest na ponad 200 mld zł, to większość tej kwoty stanowią gwarancje i prolongaty.

Rzecznik MŚP wkracza na scenę i pisze do premiera w sprawie pakietu antykryzysowego

Fot. Biuro Rzecznika MŚP

W tych okolicznościach na scenę postanowił wkroczyć rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. To na Abramowicza powinny być teraz skierowane oczy opinii publicznej i z jego głosem rząd powinien się mocno liczyć jeśli chodzi o rozwiązania wspierające przedsiębiorców. To przecież grupa, w których kotonawirusowe tsunami uderza z potężną siłą. Tak jednak nie jest. Być może dlatego rzecznik postanowił napisać do premiera list podany następnie do publicznej wiadomości.

W treści listu minister Abramowicz zwraca uwagę na skalę problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy w związku z szerzącym się wirusem. Zauważa, że wielu z nich nie osiągnie w najbliższym czasie przychodów i stanie w obliczu plajty. Tymczasem aby skorzystać ze wsparcia i odroczenia składek na ZUS, wypełnić trzeba skomplikowany formularz który, jak podaje w zawartym w liście przykładzie, dla wielu przedsiębiorców jest nie do przebrnięcia.

W związku z tym rzecznik wskazuje, że opcję prolongaty w opłacaniu składek na ZUS zastąpić należy dobrowolnością, ta obowiązywałaby w okresie trzech miesięcy. Jak wskazuje minister Abramowicz, gdyby wszystkie firmy z takiej możliwości skorzystały, byłby to koszt 3 miliardów złotych. Jego zdaniem dobrowolność to rozwiązanie prostsze, bo nie wymaga wypełniania rozbudowanych wniosków, zatem więcej podmiotów będzie mogło z niej szybko skorzystać.

Po szczegóły odsyłam do listu. Sama propozycja w nim zawarta zasługuje na poparcie. W dokumencie zabrakło jednak także innych postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców. Są wśród nich takie jak: szybszy zwrot VAT, zawieszenie mechanizmu podzielonej płatności, brak poboru opłat czynszowych i podatku od nieruchomości. Dobrze, aby w takim liście także one wybrzmiały. Szczególnie, że każdy z nich cieszy się szerokim poparciem środowiska przedsiębiorców.

Pozostaje mieć nadzieję, że rząd w końcu usłyszy ich apele, na ten moment w kręgach rządowych dominują bowiem samozachwyt nad skalą pakietu antykryzysowego. Problem polega na tym, że mało kto ten zachwyt podziela. Skala problemów jest zaś ogromna i wymaga odpowiedniej reakcji, nie ma zatem na co czekać.

TUTAJ PEŁNA TREŚĆ LISTU ADAMA ABRAMOWICZA DO PREMIERA

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij