Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe

Redakcja
2019-12-18

W środę Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która podnosiła stawkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. Wniosek o odrzucenie nowelizacji złożyli senatorowie KO, natomiast komisja budżetu i finansów publicznych go poparła.

Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe

Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z Koalicji Obywatelskiej wyjaśniała, że wniosek o odrzucenie nowelizacji jest konieczny, gdyż ani jedna złotówka pochodząca ze wzrostu akcyzy nie zasili programu profilaktyki zdrowotnej.

- Znając możliwości, wiedząc na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy - powiedziała Kołacz-Leszczyńska.

Według szacunków proponowana zmiana w ustawie o podatku akcyzowym, która miałaby wejść w życie 1 stycznia 2020 r., wniosłaby do budżetu właśnie dodatkowe 1,7 mld zł.

JS/WNP.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij