Tania produkcja może upaść. Amerykańskie firmy chcą wyprowadzić się z Chin.

Dominika Legierska
2020-03-25

Amerykańskie firmy produkujące podstawowe towary w Chinach powinny, zdaniem coraz większej liczby polityków i ekspertów, przenieść swoją działalność z powrotem do Stanów Zjednoczonych lub innych krajów zachodnich, również w Europie.

Tania produkcja może upaść. Amerykańskie firmy chcą wyprowadzić się z Chin.

Fot. Pixabay

- Widzimy pojawiający się ogromny kryzys w łańcuchu dostaw - mówi senator z Colorado Cory Gardner dla "Washington Examiner". - Tania siła robocza lub tania produkcja mogą doprowadzić nas do skraju bankructwa, jeśli będziemy na nich polegać przez całe swoje życie i ulokujemy tam swoje środki utrzymania - dodaje.

Ostrzeżenie Gardnera zostało wywołane brakiem masek szpitalnych w Stanach Zjednoczonych, czego przyczyną była odmowa Pekinu umożliwienia amerykańskim firmom produkującym w Chinach wysłanie ich z kraju w czasie pandemii koronawirusa. Mozliwe, że gniew wywołany egoistyczną reakcją Chin na wybuch koronawirusa wywoła jedną z najbardziej istotnych zmian w światowej gospodarce w ostatnich latach.

- W obliczu pandemii kronawirusa ludzie zdają sobie sprawę, że każdy łańcuch dostaw, który ma pojedyncze punkty zaczepienia, jest niezwykle wrażliwy - tłumaczy Dean Cheng z Heritage Foundation, starszy pracownik naukowy w Asian Studies Center. - Chiny będą bardzo zaniepokojone.

Chińskim urzędnikom nie podoba się ten pomysł . W odpowiedzi na propozycje polityków Białego Domu, którzy podzielają poglądy Gardnera, Chińczycy mówią: - Taka próba wcale nie jest właściwym posunięciem  podczas pandemii, a tym bardziej realnym wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się teraz Stany Zjednoczone - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. - Posunięcie to spowoduje tylko jescze większe szkody dla narodu amerykańskiego - dodał. 

Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest rozwojowa.

DL/Washington Examiner 

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij