Trwają prace nad powołaniem nowego organu

Redakcja
2019-12-06

Jak donosi Business Insider Polska, trwają właśnie prace nad powołaniem Rady Polityki Fiskalnej. Ma to być nowy organ doradczy dla rządu, który pomoże w wydatkowaniu środków publicznych i opiniowaniu limitu dla zadłużenia państwa.

Trwają prace nad powołaniem nowego organu

- To bardzo drażliwa i kontrowersyjna sprawa, gdyż dotyczy wyboru osób, które de facto miałyby mieć pośredni wpływ, w jaki sposób i ile będzie wydatkowanych pieniędzy z budżetu państwa. Te nazwiska mogą być kojarzone z jedną stroną politycznej barykady lub jednorodnym spojrzeniem na niektóre ważne dla rządu sprawy. A to będzie rodzić podejrzenia, że niezależność widnieje tylko na papierze. I zacznie się "polskie piekiełko", czyli krzyki mediów i apokaliptyczne wizje. Dlatego wszyscy czekają z tym rozwiązaniem na ostatnią chwilę - cytuje Business Insider jedną z osób zorientowanych w tej sprawie.

- Prawie nikt nie chce puścić pary z ust. Rada Polityki Fiskalnej to teraz operacja "tajne przez poufne" - dodaje rozmówca serwisu.

Na razie nieznane są szczegóły prac nad projektem. Pewne jest, że będzie to grupa ekspercka powoływana do kilka lat. Będzie ona dysponowała kompetencjami doradczo-opiniującymi.

Poztytywnie na temat takiego pomysłu wypowiadał się w listopadzie prezes GPW Marek Dietl.

- Rada Fiskalna musiałaby mieć swoją niezależność – co jest produktem luksusowym. Dlatego zaproponowałbym kadencję 9-letnią, może 10-letnią. Osoby musiałyby być również dobrze wynagradzane, adekwatnie do kompetencji. Aby zapewnić ciągłość działania takiego gremium, wybory mogłyby odbywać się co trzy lata, w których jedna trzecia składu zostałaby wymieniona - mówił prezes GPW.

Warto zaznaczyć, że pomysł utworzenia takiego organu nie jest nowy. W roku 2015 utworzenie podobnej jednostki zostało zablokowane przez ministra finansów rządu PO-PSL Mateusza Szczurka.

Więcej na temat projektu Rady Polityki Fiskalnej przeczytasz tutaj.

JS/Business Insider

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij