URE był skłonny zaakceptować wzrost rachunku za energię o 12 proc.

Redakcja
2019-12-20

Jak informuje Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Urząd najprawdopodobniej zatwierdziłby wnioski taryfowe koncernów energetycznych, gdyby, podobnie do Tauronu, wzrost łącznego rachunku wyniósł do 12 proc.

URE był skłonny zaakceptować wzrost rachunku za energię o 12 proc.

- To kwestia indywidualnego podejścia, ale jeśli chcielibyśmy uśrednić i powiedzieć coś o skali podwyżek, to gdyby wniosek oscylował wokół 12 proc. łącznego rachunku, to prawdopodobnie byśmy go zaakceptowali - powiedział Gawin na antenie radia Tok FM.

Prezes URE był zapytany, czy zatem podwyżka rachunku o 12 proc. byłaby uzasadniona.

- Tak oceniliśmy w przypadku Tauronu Sprzedaż - odpowiedział Gawin.

Prezes URE zatwierdził wniosek taryfowy dla jednego sprzedawcy z urzędu - Tauronu Sprzedaż. Wzrost rachunków dla odbiorców firmy wyniesie od początku 2020 r. 12 proc., natomiast wzrost samej ceny energii wyniesie ok. 20 proc.

Pozostali sprzedawcy z urzędu (PGE, Energa i Enea), według prezesa URE, nie zastosowały się do wezwań regulatora i przedstawiły koszty, które nie miały uzasadnienia. Oznacza to, że odbiorcy tych koncernów będą od 1 stycznia 2020 r. płacić dotychczasową cenę za energię elektryczną.

Spółki mają możliwość odwołać się od decyzji. Mogą dokonać korekt we wniosku lub przedstawić nowy.

- Dialog jest otwarty i czekam na reakcje spółek - mówi prezes URE.

JS/PAP

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij