Warszawa miastem bezimiennych bohaterów

Redakcja
2019-12-27

Z 450 tablic projektu Karola Tchorka, upamiętniających miejsca publicznych egzekucji warszawiaków podczas II wojny światowej, pozostało 167. Gazeta Polska Codziennie wydała z tej okazji dodatek opisujący projekt "Tablice Pamięci", w którego realizację włączyła się spółka PGE Energia Ciepła. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o cywilnych ofiarach i dotarcie z faktami historycznymi do zagranicznych turystów.

Warszawa miastem bezimiennych bohaterów

Rozsiane w Warszawie po miejscach straceń tablice tak zlały się z krajobrazem miasta, że ani mieszkańcy, ani turyści często w ogóle nie zwracają na nie uwagi.

Spółka PGE Energia Ciepła wyszła z inicjatywą walki o przywrócenie pamięci ofiarom mordów z rąk okupanta z czasów II wojny światowej. Założeniem projektu „Tablice pamięci” jest montaż na terenie stolicy ok. 160 tablic informacyjnych w języku angielskim i polskim wraz z kodem QR zamieszczanych przy tablicach upamiętniających Polaków zabutych przez niemieckie oddziały w trakcie II wojny światowej. Celem projektu jest popularyzacja i większa rozpoznawalność miejsc pamięci.

– Płaskorzeźbiona, kuta w piaskowcu tablica, której głównym motywem jest maltański krzyż, jest do dziś dla wszystkich mieszkańców Warszawy symbolem męczeńskiej śmierci, przede wszystkim cywilnych ofiar. Pielęgnowanie pamięci jest naszym niepodważalnym patriotycznym obowiązkiem. Dbając o prawdę historyczną głoszoną w miejscach kaźni naszych rodaków, odnawiając miejsca pamięci im poświęcone, uzupełniając je, ten obowiązek wypełniamy – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

JS/niezalezna.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij