Wsparcie rządu dla młodych programistów

Redakcja
2019-11-14

Rusza pilotaż rządowego Programu Rozwoju Talentów Informatycznych, który ma pomóc najbardziej uzdolnionym informatycznie uczniom i poprawić sytuację na rynku pracy polskiej branży IT oraz projektowania gier video - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wsparcie rządu dla młodych programistów

Ministerstwo cyfryzacji zawarło trzyletnie umowy z operatorami Programu Rozwoju Talentów Informatycznych. Celem tego programu jest wspieranie młodzieży o szczególnych zdolnościach algorytmicznych i programowania oraz projektowania gier, a także aktywizacja placówek edukacyjnych w kwestii działań mających na celu rozwój tych zdolności.

Minister Zagórski stwierdził, że Polska ma zbyt mało pracowników z odpowiednim poziomem kompetencji. Takich pracowników, którzy gotowi są podjąć pracę w firmach z branży IT.

- To są wyzwania, na które musimy znaleźć odpowiedź. Jednym z tych sposobów jest wsparcie dla najzdolniejszych uczniów i utworzenie systemu, w którym będą mogli być wynajdywani, a następnie wspólnie z nauczycielami, będą mieli możliwość uzyskania wsparcia - powiedział minister.

Ponadto program ma na celu podniesienie kompetencji merytoryczne i metodyczne nauczycieli.

Jak ocenił minister Zagórski, program ten wyrównać ma także szanse na rozwój w branży IT pomiędzy młodzieżą z dużych i mniejszych ośrodków.

- Doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest nam dodatkowy projekt, który będzie realizowany przez wiele lat, który będzie miał charakter programu rządowego nieuzależnionego od żadnych zewnętrznych środków, a który będzie bazował na najlepszych doświadczeniach twórców olimpiad informatycznych w Polsce - dodał szef resortu i zauważył, że wstępnie na ten program resort dedykuje ponad 80 mln zł.

Program Rozwoju Talentów Informatycznych znajdzie swoje odzwierciedlenie w strategii rozwoju kompetencji cyfrowych, nad którą pracuje resort cyfryzacji i który wkrótce ma trafić do dalszych konsultacji.

JS/niezależna.pl

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij