Wzrost PKB po trzecim kwartale 2019

Redakcja
2019-11-15

Wzrost PKB po trzecim kwartale br. przekroczy 4 proc., a w całym roku może wynieść 4,3 proc. - poinformował w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Powiedział także, że głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki w II poł. roku będzie konsumpcja.

Wzrost PKB po trzecim kwartale 2019

Minister Kwieciński ocenił, że po trzecim, nieco "bardziej leniwym" od pierwszego półrocza kwartale,kwartał powinien być znacznie lepszy.

- Myślę, że w ciągu całego roku jesteśmy w stanie zapracować na 4,3 proc. wzrostu PKB - powiedział Kwieciński.

W ocenie szefa resortów finansów, inwestycji i rozwoju, wzrost w drugim półroczu ma się opierać na konsumpcji. Dodał, że eksport będzie miał wpływ neutralny, natomiast silnym bodźcem do wzrostu pozostaną inwestycje w sektorze prywatnym.

- Wkład inwestycji we wzrośnie PKB powinien wynieść jedną czwartą, a może nawet jedną trzecią całego rocznego wzrostu - wskazał.

Główny Urząd Statystyczny ma podać w czwartek dane o wzroście PKB w trzecim kwartale tego roku w postaci tzw. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto. Wcześniej GUS podawał, że w drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 proc. rdr, a w pierwszym kwartale 2019 r. PKB urosło o 4,7 proc. rdr.

JS/niezależna.pl

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij