Z podatkami w Polsce dobrze nie jest

Kamil Goral
2019-10-25

Tytuł tego tekstu nie jest odkrywczy. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć nawet największą oczywistość, szczególnie kiedy dotyczy tak istotnej kwestii jak podatki. Znany polskim przedsiębiorcom fakt znalazł odzwierciedlenie w opublikowanym niedawno rankingu International Tax Competitiveness Index, przygotowywanym przez amerykańską Tax Foundation.

Z podatkami w Polsce dobrze nie jest

Obraz polskiego systemu podatkowego, jaki wyłania się z zawartych w tym dokumencie analiz musi budzić niepokój. Okazuje się, ze Polska wśród państw OECD zajmuje pod względem konkurencyjności systemu podatkowego przedostatnie miejsce. To być może nie jest wielkie zaskoczenie, niemniej taka informacja może i powinna przemawiać do wyobraźni, a także zachęcać do zdecydowanych działań. Warto przy tej okazji podać kilka zawartych w rankingu informacji. Dla przykładu polski przedsiębiorca na rozliczenia podatku VAT poświęca rocznie 172 godziny, tymczasem jego szwajcarski kolega…..8 godzin. Średnia dla całego OECD to niecałe 55 godzin.

Autorzy raportu zwracają także uwagę na niezbyt korzystne warunki rozliczania strat podatkowych w kolejnych latach wynikające z obowiązujących w naszym kraju regulacji. Dodatkowo polski system podatkowy komplikują różnice w opodatkowaniu poszczególnych elementów majątku. Gorzej od Polski w tym notowaniu wypada jedynie Francja. Nieznacznie zaś wyprzedzają nas zajmujące 34. Miejsce Włochy, starta do czołówki jest tak duża, że może nawet nie warto o niej pisać.

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij