ZUS ulży firmom i sam wyliczy składkę?

Redakcja
2019-12-23

Przedsiębiorcy otrzymają duże ułatwienie - ZUS sam policzy należną składkę i prześle rozliczenie.

ZUS ulży firmom i sam wyliczy składkę?

Jak pisze "Rzeczpospolita", już od połowy 2020 r. firmy otrzymają duże ułatwienie i nie będą musiały zastanawiać się nad prawidłowością wyliczeń składek do ZUS, a to za sprawą rewolucji informatycznej, jaką przechodzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wszelkie dane i informacje przedsiębiorcy otrzymają od ZUS. Pozostanie jedynie uiszczenie składki.

Zmiany w rozliczeniach spodziewać się też mogę firmy zatrudniające ponad 21 pracowników. Jest ich na polskim rynku ok. 93 tys.

"Łącznie rozliczają i wypłacają milionom ubezpieczonych należne im świadczenia liczone w miliardach złotych. Potrącają te kwoty z bieżących składek, jakie mają do zapłacenia od wynagrodzeń zatrudnionych u siebie osób" - informuje "Rzeczpospolita".

To niewątpliwie duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak dla ZUS jest to następna duża operacja informatyczna, tym bardziej, że ZUS zamierza objąć zmianami innych płatników udostępniając im dedykowaną aplikację do dokonywania rozliczeń, a także lekarzy wprowadzając im ułatwienia w wystawianiu e-ZLA.

"Trzeba zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa aplikacji, aktualizacje, utrzymanie i kompatybilności z różnymi modelami urządzeń i systemami operacyjnymi. Musi ona także być intuicyjna i pozwalać łatwo wykonać podstawowe operacje" - tłumaczy "Rzeczpospolita".

JS/money.pl

Komentarze

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij