fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycje10 lat Nowego Jedwabnego Szlaku. III Szczyt Pasa i Szlaku w Pekinie

10 lat Nowego Jedwabnego Szlaku. III Szczyt Pasa i Szlaku w Pekinie

Światowi przywódcy, reprezentujący głównie rynki wschodzące, przybywają do Pekinu na spotkanie z okazji 10. rocznicy powstania Inicjatywy Pasa i Szlaku. Forum zasygnalizuje przyszłą ścieżkę rozwoju inicjatywy Pasa i Szlaku, w ramach której przez ostatnie 10 lat setki miliardów chińskiego finansowania przeznaczono na budowę portów, mostów, autostrad i elektrowni głównie w biedniejszych krajach na całym świecie, zwiększając globalne wpływy Chin.

W przeciwieństwie do poprzednich szczytów nie ma na nim jednak przywódców krajów zachodnich. To rezultat pogorszenia wizerunku Chin, wzrostu napięć geopolitycznych, a także związanego z trzyletnim zamknięciem Chin, zastoju w rozwoju inicjatywy. Inicjatywa Pasa i Szlaku, mimo wielu sukcesów w rozbudowie infrastruktury w krajach rozwijających się, krytykowana jest także za nakręcanie spirali zadłużeniowej biednych krajów.

Na marginesie trzeciego Forum Pasa i Szlaku, którego główne spotkania odbędą się w środę, spodziewane są różnorodne spotkania dyplomatyczne. Z liderów zachodnich w szczycie bierze udział jedynie premier Węgier Victor Orbán, ktróry spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Do Pekinu ma przyjechać także prezydent Rosji Władimir Putin, a także przedstawiciele rządu talibów w Afganistanie. Łącznie przedstawicieli na szczyt wysłało 140 krajów.

Jak wskazuje CNN, chiński przywódca Xi Jinping podczas forum chce pokazać światu rolę Chin we wspieraniu rozwoju gospodarczego w ciągu ostatniej dekady i przedstawić rosnące ambicje kraju, jako alternatywnego światowego lidera w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Ta oferta nabiera coraz większego znaczenia w czasie konfliktu w Izraelu – w regionie, gdzie tradycyjnym pośrednikiem są Stany, ale Chiny zwiększają swoje wpływy i działania, aby odgrywać kluczową rolę w budowaniu pokoju.

CNN, Associated Press, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA