fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiat10 milionów dolarów od Billa Gatesa za „szybkie przyjęcie ustawy zdrowotnej”? W...

10 milionów dolarów od Billa Gatesa za „szybkie przyjęcie ustawy zdrowotnej”? W Nigerii trwa dochodzenie

Komitet Nigerii w Izbie Reprezentantów prowadzący dochodzenie w sprawie domniemanego przekupstwa wysłuchał oświadczenia przedstawicieli Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którzy zaprzeczają zarzutom. – Fundacja Billa i Melindy Gatesów niedawno dowiedziała się o oskarżeniu krążącym w nigeryjskich mediach, jakoby uczestniczyła w płatności na rzecz Izby Reprezentantów Nigerii. Wszelkie takie zarzuty są całkowicie fałszywe i bezzasadne – powiedział nigeryjski przedstawiciel fundacji Gatesów, Paulin Basinga. – Fundacja nie zaoferowała żadnej zachęty finansowej żadnemu członkowi oddziału legislacyjnego Nigerii w celu uchwalenia przepisów. Nie przekazała też żadnych dotacji organizacjom – dodał.

Proponowane przepisy wywołały w Nigerii ogromne kontrowersje. Obywatele obawiają się, że ustawa pozwala rządowi Nigerii na nadmierną władzę w egzekwowaniu środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak tyfus, cholera i gorączka denga. Ustawa wzywa także do obowiązkowych szczepień.

11 maja dziennik „Premium” poinformował o najbardziej kontrowersyjnych sekcjach ustawy: Sekcje 46 i 47 projektu ustawy przewidują obowiązkowe szczepienia dzieci i dorosłych określonymi szczepionkami. Sekcja 15 projektu ustawy upoważnia dyrektora generalnego Nigeryjskiego Centrum Rozprzestrzeniania się Chorób do wydania zawiadomienia o przejęciu własności obywatela i wysłania go do izolacji bez jego zgody. Sekcja 24 upoważnia funkcjonariusza organów ścigania do otrzymania sądowego nakazu zniszczenia budynku, w którym wystąpiła choroba zakaźna.

W 2018 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów zgodziła się spłacić zadłużenie Nigerii w wysokości 76 mln dolarów powstałe podczas walki z krajową epidemią polio. Fundacja zatwierdziła umorzenie długów po tym, jak Nigeria spełniła określone warunki, w tym gwarancję „wykonania każdego roku ponad 80 szczepień zatwierdzonych przez rząd na obszarach bardzo wysokiego ryzyka” na polio.

Źródło: Gabrielle Reyes/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA