fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaŚwiat10 milionów dolarów od Billa Gatesa za „szybkie przyjęcie ustawy zdrowotnej”? W...

10 milionów dolarów od Billa Gatesa za „szybkie przyjęcie ustawy zdrowotnej”? W Nigerii trwa dochodzenie

Komitet Nigerii w Izbie Reprezentantów prowadzący dochodzenie w sprawie domniemanego przekupstwa wysłuchał oświadczenia przedstawicieli Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którzy zaprzeczają zarzutom. – Fundacja Billa i Melindy Gatesów niedawno dowiedziała się o oskarżeniu krążącym w nigeryjskich mediach, jakoby uczestniczyła w płatności na rzecz Izby Reprezentantów Nigerii. Wszelkie takie zarzuty są całkowicie fałszywe i bezzasadne – powiedział nigeryjski przedstawiciel fundacji Gatesów, Paulin Basinga. – Fundacja nie zaoferowała żadnej zachęty finansowej żadnemu członkowi oddziału legislacyjnego Nigerii w celu uchwalenia przepisów. Nie przekazała też żadnych dotacji organizacjom – dodał.

Proponowane przepisy wywołały w Nigerii ogromne kontrowersje. Obywatele obawiają się, że ustawa pozwala rządowi Nigerii na nadmierną władzę w egzekwowaniu środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak tyfus, cholera i gorączka denga. Ustawa wzywa także do obowiązkowych szczepień.

11 maja dziennik „Premium” poinformował o najbardziej kontrowersyjnych sekcjach ustawy: Sekcje 46 i 47 projektu ustawy przewidują obowiązkowe szczepienia dzieci i dorosłych określonymi szczepionkami. Sekcja 15 projektu ustawy upoważnia dyrektora generalnego Nigeryjskiego Centrum Rozprzestrzeniania się Chorób do wydania zawiadomienia o przejęciu własności obywatela i wysłania go do izolacji bez jego zgody. Sekcja 24 upoważnia funkcjonariusza organów ścigania do otrzymania sądowego nakazu zniszczenia budynku, w którym wystąpiła choroba zakaźna.

W 2018 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów zgodziła się spłacić zadłużenie Nigerii w wysokości 76 mln dolarów powstałe podczas walki z krajową epidemią polio. Fundacja zatwierdziła umorzenie długów po tym, jak Nigeria spełniła określone warunki, w tym gwarancję „wykonania każdego roku ponad 80 szczepień zatwierdzonych przez rząd na obszarach bardzo wysokiego ryzyka” na polio.

Źródło: Gabrielle Reyes/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA