Komitet Nigerii w Izbie Reprezentantów prowadzący dochodzenie w sprawie domniemanego przekupstwa wysłuchał oświadczenia przedstawicieli Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którzy zaprzeczają zarzutom. – Fundacja Billa i Melindy Gatesów niedawno dowiedziała się o oskarżeniu krążącym w nigeryjskich mediach, jakoby uczestniczyła w płatności na rzecz Izby Reprezentantów Nigerii. Wszelkie takie zarzuty są całkowicie fałszywe i bezzasadne – powiedział nigeryjski przedstawiciel fundacji Gatesów, Paulin Basinga. – Fundacja nie zaoferowała żadnej zachęty finansowej żadnemu członkowi oddziału legislacyjnego Nigerii w celu uchwalenia przepisów. Nie przekazała też żadnych dotacji organizacjom – dodał.

Proponowane przepisy wywołały w Nigerii ogromne kontrowersje. Obywatele obawiają się, że ustawa pozwala rządowi Nigerii na nadmierną władzę w egzekwowaniu środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak tyfus, cholera i gorączka denga. Ustawa wzywa także do obowiązkowych szczepień.

11 maja dziennik „Premium” poinformował o najbardziej kontrowersyjnych sekcjach ustawy: Sekcje 46 i 47 projektu ustawy przewidują obowiązkowe szczepienia dzieci i dorosłych określonymi szczepionkami. Sekcja 15 projektu ustawy upoważnia dyrektora generalnego Nigeryjskiego Centrum Rozprzestrzeniania się Chorób do wydania zawiadomienia o przejęciu własności obywatela i wysłania go do izolacji bez jego zgody. Sekcja 24 upoważnia funkcjonariusza organów ścigania do otrzymania sądowego nakazu zniszczenia budynku, w którym wystąpiła choroba zakaźna.

W 2018 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów zgodziła się spłacić zadłużenie Nigerii w wysokości 76 mln dolarów powstałe podczas walki z krajową epidemią polio. Fundacja zatwierdziła umorzenie długów po tym, jak Nigeria spełniła określone warunki, w tym gwarancję „wykonania każdego roku ponad 80 szczepień zatwierdzonych przez rząd na obszarach bardzo wysokiego ryzyka” na polio.

Źródło: Gabrielle Reyes/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

Poprzedni artykułABRAMOWICZ, SEMENIUK, OLKOWSKI, PALUTKIEWICZ: 1 lipca – czy to realny termin na odmrożenie gospodarki?
Następny artykułRząd obiecuje ponad 560 mln zł na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19