fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaArchiwum10,5 mld zł na gwarancje dla MŚP

10,5 mld zł na gwarancje dla MŚP

Unijny program gwarancyjny COSME ułatwia korzystanie z kredytów przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Po prawdzie banki niebyt chętnie je finansują. Jeśli to robią, koszt kredytu, ze względu na zwiększone ryzyko kredytowania, jest na tyle wysoki, że przestaje się to opłacać. Pieniądze z programu COSME pozwalają zmniejszyć to ryzyko, obniżając tym samym koszty finansowania. Pula dostępnych dla MŚP gwarancji w tym programie od początku jego działania wzrosła już dziesięciokrotnie – z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł.

– Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z sektorem bankowym kreuje rozwiązania, dając szansę przedsiębiorczym, przede wszystkim tym, którym trudno jest uzyskać kredyt – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Przez prawie cztery lata trwania programu udzieliliśmy ponad 25 tys. gwarancji dla 22 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 4,4 mld zł. Dzięki podpisanej umowie z EFI mamy aż 8,4 mld zł na gwarancje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i możemy zagwarantować aż 10,5 mld zł kredytów.

BGK był pierwszym bankiem w Europie który podpisał, jeszcze w 2015 r., umowę COSME z EFI w sprawie udostępnienia środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

 

{[googleadds]}

 

– Cieszymy się ze współpracy z Komisją Europejską i BGK przy wspieraniu mniejszych firm w Polsce. To dla nas ważne, by towarzyszyć im w ich rozwoju. Program COSME okazał się bardzo skutecznym systemem gwarancji, a podniesienie jego limitu jest dowodem na wysokie zapotrzebowanie w polskiej gospodarce na ten rodzaj finansowania – twierdzi Alessandro Tappi, dyrektor finansowy EFI.

Popyt na kredyty ze strony MŚP stale rośnie. Okazuje się, że już około 22 tys. małych firm w Polsce skorzystało z lepszego dostępu do kredytu – właśnie dzięki programowi COSME. Najtrudniejszy, jak wiadomo, jest start małej firmy, a potem utrzymanie się na rynku. Samo założenie biznesu jest obecnie stosunkowo proste, o ile oczywiście ma się na niego dobry pomysł. Potem jednak potrzebne są środki na wspieranie nie tyle bieżącej działalności, ile rozwoju, zanim firma nie znajdzie swojego miejsca i nie okrzepnie na rynku. – Dzięki tej umowie jeszcze więcej polskich firm z sektora MŚP odczuje pozytywne efekty unijnego wsparcia – uważa Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Gwarancje pozwolą zabezpieczyć kredyty o wartości aż 10,5 mld zł. W konsekwencji mikro, małe i średnie firmy będą mogły o rok dłużej, tj. do końca października 2021 r., korzystać z programu, który ułatwia uzyskanie kredytów na rozwój i bieżącą działalność. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych dotychczas gwarancjami COSME wyniosła 5,5 mld zł.

Gwarancje kredytowe z programu COSME ma w swojej ofercie 11 banków współpracujących z BGK. To do nich należy się zwracać, czyli do Alior Banku., BOŚ Banku, Banku Pekao SA, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Nest Banku., Santander Banku Polska. Udostępniają je także liczne banki spółdzielcze, np. Bank Spółdzielczy w Brodnicy, SGB Bank S.A. oraz Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA