fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaTransport150 km/h na autostradach

150 km/h na autostradach

Na niektórych odcinkach autostrad u naszych południowych sąsiadów kierowcy będą mogli poruszać się z prędkością nawet do 150 km/h.

Jak informuje serwis moto.pl, Ministerstwo Transportu Czech rozpoczęło przygotowania w zakresie zmian w prawie o ruchu drogowym. Mają one na celu podniesienie ograniczeń prędkości na niektórych odcinkach autostrad. Limit ten ma zostać podniesiony z aktualnych 130 km/h do 150 km/h.

Gdzie wyższa prędkość?

Na początek wybrano te odcinki autostrad, na których natężenie ruchu pozwala na zwiększenie prędkości. Chodzi np. o fragment trasy D3, która częściowo znajduje się w budowie (docelowo poprowadzi z Pragi do granicy z Austrią).

Premier Petr Fiala z Obywatelskiej Partii Demokratycznej napisał na Twitterze, że „wyższa prędkość będzie obowiązywała tylko na odcinkach, które będą nowoczesne, czytelne i tam, gdzie pozwalają na to ich parametry i natężenie ruchu. Dodatkowo warunkiem zwiększenia ograniczenia prędkości jest wyposażenie wybranych odcinków w telematykę i znaki zmienne, które pozwolą na ograniczenie prędkości w przypadku złej pogody itp.”.

Jak to jest w Europie?

Limit prędkości na autostradach w Unii Europejskiej jest dość zróżnicowany. Jak podaje serwis punkta.pl, najwięcej krajów ustaliło go na poziomie 130 km/h. Szybciej można jeździć tylko w Polsce i Bułgarii (140 km/h) oraz w Niemczech (bez ograniczeń). W niektórych państwach Europy obowiązują limity prędkości na autostradach na poziomie 120 km/h, 110 km/h czy nawet 100 km/h (Cypr, Norwegia).

Źródło: moto.pl, punkta.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.
2 MIN CZYTANIA

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA