fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTysiące chińskich pracowników nocują w biurze, by... utrzymać pracę centrum finansowego w...

Tysiące chińskich pracowników nocują w biurze, by… utrzymać pracę centrum finansowego w Szanghaju

Według lokalnych urzędników administracji ponad 20 tys. bankierów, handlowców i innych pracowników śpi w wieżowcach w dzielnicy Lujiazui w Szanghaju, starając się, aby gigantyczne chińskie centrum finansowe funkcjonowało normalnie w wyniku lockdownu spowodowanego COVID-19.

Domy maklerskie, zarządzający aktywami i giełdy finansowe w Lujiazui – chińskiego odpowiednika Wall Street – wezwali kluczowy personel do biur przed planowanym na poniedziałek lockdownem w tej cześci Szanghaju. Mają przygotować śpiwory i podstawowe zaopatrzenie do spania.

Niektóre firmy przyjęły również zwiększoną rotację pracowników i zainicjowały specjalne centra poawaryjnego odzyskiwania danych w centrum finansowym. Według biura administracyjnego dystryktu, w którym znajdują się również instytucje niefinansowe, w 285 wieżowcach biurowych w Pudong’s Lujiazui Financial City pracuje 20 000 osób, w tym pracownicy umysłowi i część personelu usługowego.

W Szanghaju znajdują się największe chińskie rynki obrotu akcjami, obligacjami, walutami i instrumentami pochodnymi. W zeszłym roku transakcje finansowe w tamtejszym centrum finansowym osiągnęły wartość ponad 292 bilionów dolarów.

Szanghaj, zamieszkany przez 26 milionów ludzi, rozpoczął w poniedziałek lockdown części miasta z powodu ponad 3,5 tys. dziennej liczby przypadków COVID (najwięcej od 2 lat). W tym czasie odbywać się tam mają masowe testy. W najbliższy poniedziałek lock down planowany jest w drugiej części miasta.

Chiny w dalszym ciągu stosują oficjalnie politykę „zero tolerancji” wobec wirusa, choć pojawiały się pewne zapowiedzi o jej uelastycznieniu, aby umożliwić normalne funkcjonowanie gospodarki.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA