fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycje200 mln dolarów na przygotowanie budowy nowego reaktora jądrowego

200 mln dolarów na przygotowanie budowy nowego reaktora jądrowego

Amerykański publiczny koncern energetyczny TVA przeznaczy 200 mln dolarów na przygotowania do budowy pierwszego w USA reaktora jądrowego w nowej technologii. TVA skłania się do wyboru projektu BWRX, nad zastosowaniem którego w Polsce pracuje koncern Synthos.

Jak poinformowało TVA, zarząd firmy podjął decyzję o rozpoczęciu „Nowego Programu Nuklearnego”, szerokiej inicjatywy, zmierzającej do zastosowania zaawansowanych technologii jądrowych różnego typu, oraz poszukiwań miejsc pod budowę reaktorów nowych typów. W ramach programu przewiduje się przygotowanie, projekt i uzyskanie licencji dla budowy w lokalizacji Clinch River reaktora BWRX-300, projektowanego przez firmę GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH). Clinch River to obecnie jedyne miejsce w USA, które posiada zezwolenie amerykańskiego dozoru NRC dla potencjalnej budowy nowego reaktora.

Prezes TVA Jeff Lyash podkreślił, że decyzja zarządu nie jest jeszcze zobowiązaniem do budowy BWRX-a. Jednak firma przeznaczy 200 mln dolarów i stopniowo uzyska projekt i licencję NRC. W jego ocenie etap ten potrwa dwa-trzy lata, a celem jest uruchomienie w Clinch River pierwszego nowoczesnego reaktora w 2032 r. Przy czym TVA ma zamiar wybudować ich w latach 30. w tym miejscu więcej. – Naszym celem jest pokazanie, że taka technologia może powstać po akceptowalnej cenie i w realistycznym horyzoncie czasowym – zaznaczył Lyash.

Małe reaktory modułowe

TVA deklaruje, że będzie analizować różne projekty nowych typów reaktorów lekkowodnych, ale obecnie prowadzi rozmowy z GEH właśnie na temat BWRX.

TVA (Tennessee Valley Authority) to firma energetyczna należąca do rządu federalnego USA, szósty co do wielkości amerykański producent energii elektrycznej i jednocześnie największe publiczne przedsiębiorstwo energetyczne w kraju. Jest operatorem m.in. trzech elektrowni jądrowych, atom to największe źródło energii w strukturze wytwarzania. TVA działa na zasadach komercyjnych, nie korzysta z pomocy finansowej państwa.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Ostatni istniejący przedstawiciel rodziny reaktorów wodno-wrzących, budowanych przez GE od lat 50. to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt został zatwierdzony przez NRC, ale nie zbudowano żadnego reaktora tego typu. BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na zatwierdzonych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny.

Pierwszy BWRX ma powstać do 2028 r. w Kanadzie – zbudować go ma firma Ontario Power Generation w swojej elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie.

Technologia, nad którą pracują też w Polsce

Nad zastosowaniem tej technologii w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Latem 2021 r. SGE i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego we wschodniej Wielkopolsce 4-6 reaktorów BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen.

W grudniu 2021 r. SGE podpisało z kanadyjską firmą BWXT Canada list intencyjny ws. współpracy przy budowie reaktorów BWRX-300 w Polsce. W porozumieniu Synthos Green Energy zadeklarował zamówienie z przeznaczeniem na rynek europejski, w tym polski, przynajmniej dziesięciu reaktorów BWRX-300, do których BWXT wykona część podzespołów, w tym zbiornika ciśnieniowego reaktora. BWXT oszacowało, że zamówienia z Polski mogą być warte 1 mld dol. kanadyjskich. Równocześnie SGE podpisał z Ontario Power Generation umowę, na mocy której polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z prac nad projektem w Darlington.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.