fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanse200 mln euro dla firm. Warunek: muszą zadbać o klimat.

200 mln euro dla firm. Warunek: muszą zadbać o klimat.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz BNP Paribas Leasing Services (spółka należąca do BNP Paribas Bank Polska), przygotowują ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Specjalna linia kredytowa MŚP i midCaps ma trafić w Polsce do sektora MŚP. W szczególności do tych firm, które nie uzyskały finansowania w bankach oraz mają na względzie cele ekologiczne.

Europejski Bank Inwestycyjny szczyci się tym, że posiada już doświadczenie we wspieraniu sektora MŚP. W przeszłości faktycznie udostępniał linie kredytowe partnerskim instytucjom finansowym, które dystrybuowały kredyty dla firm.

Zapotrzebowanie na atrakcyjne i łatwiej dostępne kredyty i pożyczki wśród małych i średnich firm było i nadal jest duże. Według badań samego EBI aż 12 proc. polskich firm ma trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania – przede wszystkim bankowego. Jak się okazuje, aż co piąty wniosek kredytowy złożony przez sektor MŚP w Polsce był w 2020 roku odrzucany przez banki. Średnia oddaleń wniosków kredytowych w Unii Europejskiej jest znacznie niższa.

– Polska ma dużą i zróżnicowaną gospodarkę, która jest stosunkowo odporna na zawirowania gospodarcze – uważa prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, odpowiedzialna za operacje w Polsce. – Mimo to 16 z 17 okręgów objętych polityką spójności notuje stosunkowo niskie PKB na mieszkańca. Budowanie przyjaznej dla klimatu gospodarki wymaga również znacznych inwestycji – dodaje prof. Czerwińska.

Współpraca EBI z BNP Paribas Leasing Services, który przygotuje ofertę, ma być tak skonstruowana, by zachęcić przedsiębiorców do rozwoju z uwzględnieniem tzw. ekologicznego podejścia. Małe i średnie firmy mają być finansowane na atrakcyjnych warunkach, czyli na niższy procent i na dłuższy okres zwrotu kredytu. Nie wszystkie jednak i nie wszędzie.

W powiązaniu z celami UE

Większość finansowania przygotowywanego przez BNP Paribas Leasing Services ma trafić do regionów Polski objętych unijną polityką spójności. Jej priorytetowym celem jest zmniejszanie dysproporcji pomiędzy różnymi europejskimi obszarami, które wykazują nierówności pod względem szybkości rozwoju. 20 proc. tych środków zarezerwowano na projekty, których założeniem jest walka ze zmianami klimatycznymi. Wsparcie będzie zaadresowane szczególnie do tych firm, których inwestycje obejmą instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, zakup pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz stacje ładowania i ma pomóc w osiągnięciu celów określonych w PEP2040 (Polityka energetyczna Polski do 2040 roku). Szczegóły finansowania będą znane w późniejszym terminie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA