Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz BNP Paribas Leasing Services (spółka należąca do BNP Paribas Bank Polska), przygotowują ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Specjalna linia kredytowa MŚP i midCaps ma trafić w Polsce do sektora MŚP. W szczególności do tych firm, które nie uzyskały finansowania w bankach oraz mają na względzie cele ekologiczne.

fot. nattanan/Pixabay

Europejski Bank Inwestycyjny szczyci się tym, że posiada już doświadczenie we wspieraniu sektora MŚP. W przeszłości faktycznie udostępniał linie kredytowe partnerskim instytucjom finansowym, które dystrybuowały kredyty dla firm.

Zapotrzebowanie na atrakcyjne i łatwiej dostępne kredyty i pożyczki wśród małych i średnich firm było i nadal jest duże. Według badań samego EBI aż 12 proc. polskich firm ma trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania – przede wszystkim bankowego. Jak się okazuje, aż co piąty wniosek kredytowy złożony przez sektor MŚP w Polsce był w 2020 roku odrzucany przez banki. Średnia oddaleń wniosków kredytowych w Unii Europejskiej jest znacznie niższa.

– Polska ma dużą i zróżnicowaną gospodarkę, która jest stosunkowo odporna na zawirowania gospodarcze – uważa prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, odpowiedzialna za operacje w Polsce. – Mimo to 16 z 17 okręgów objętych polityką spójności notuje stosunkowo niskie PKB na mieszkańca. Budowanie przyjaznej dla klimatu gospodarki wymaga również znacznych inwestycji – dodaje prof. Czerwińska.

Współpraca EBI z BNP Paribas Leasing Services, który przygotuje ofertę, ma być tak skonstruowana, by zachęcić przedsiębiorców do rozwoju z uwzględnieniem tzw. ekologicznego podejścia. Małe i średnie firmy mają być finansowane na atrakcyjnych warunkach, czyli na niższy procent i na dłuższy okres zwrotu kredytu. Nie wszystkie jednak i nie wszędzie.

W powiązaniu z celami UE

Większość finansowania przygotowywanego przez BNP Paribas Leasing Services ma trafić do regionów Polski objętych unijną polityką spójności. Jej priorytetowym celem jest zmniejszanie dysproporcji pomiędzy różnymi europejskimi obszarami, które wykazują nierówności pod względem szybkości rozwoju. 20 proc. tych środków zarezerwowano na projekty, których założeniem jest walka ze zmianami klimatycznymi. Wsparcie będzie zaadresowane szczególnie do tych firm, których inwestycje obejmą instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, zakup pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz stacje ładowania i ma pomóc w osiągnięciu celów określonych w PEP2040 (Polityka energetyczna Polski do 2040 roku). Szczegóły finansowania będą znane w późniejszym terminie.

Poprzedni artykułPłaca minimalna w 2022 roku: 3 tys. zł miesięcznie i 19,60 zł na godzinę
Następny artykułGUS: Rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii