Według danych resortu  Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już 200 tysięcy obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na mocy przyjętej w połowie marca specustawy.

Mimo napływu Ukraińców, cały czas spada poziom bezrobocia w naszym kraju, który wynosi 5,1 procenta i jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Najwięcej przybyszów z kraju zaatakowanego przez Rosję znalazło zatrudnienie w województwach mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.

Specustawa pozwoliła na podejmowanie przez obywateli Ukrainy pracy bez konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy, że ich pracodawca powiadomi do 14 dni od podjęcia obowiązków zawodowych Urząd Pracy. Ukraińcy szukający pracy mogą się też zgłaszać do tej instytucji. Tam oprócz pomocy w znalezieniu zajęcia, mogą skorzystać z porad zawodowych oraz zapisać się na kursy, m.in. nauki języka polskiego.

Od inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do Polski wjechało ok. 4 miliony osób z zaatakowanego państwa. 1,5 miliona z nich pozostaje na naszym terytorium, z czego 1,2 milionom został nadany numer PESEL, a pół miliona to kobiety w wieku produkcyjnym.

Polska nie otrzymała do tej pory żadnej znaczącej pomocy od Unii Europejskiej, mającej pomóc w zapewnieniu odpowiednich warunków dla uchodźców.

PAP

Poprzedni artykuł„Lech Kaczyński” zaopatrzy Polskę w gaz. Pomoże mu „Grażyna Gęsicka”
Następny artykułTego Niemcy się nie spodziewali. Brakuje im butelek na… piwo!