fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaKraj200 tysięcy uciekających Ukraińców już pracuje w Polsce. A Bezrobocie spada

200 tysięcy uciekających Ukraińców już pracuje w Polsce. A Bezrobocie spada

Według danych resortu  Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już 200 tysięcy obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na mocy przyjętej w połowie marca specustawy.

Mimo napływu Ukraińców, cały czas spada poziom bezrobocia w naszym kraju, który wynosi 5,1 procenta i jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Najwięcej przybyszów z kraju zaatakowanego przez Rosję znalazło zatrudnienie w województwach mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.

Specustawa pozwoliła na podejmowanie przez obywateli Ukrainy pracy bez konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy, że ich pracodawca powiadomi do 14 dni od podjęcia obowiązków zawodowych Urząd Pracy. Ukraińcy szukający pracy mogą się też zgłaszać do tej instytucji. Tam oprócz pomocy w znalezieniu zajęcia, mogą skorzystać z porad zawodowych oraz zapisać się na kursy, m.in. nauki języka polskiego.

Od inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do Polski wjechało ok. 4 miliony osób z zaatakowanego państwa. 1,5 miliona z nich pozostaje na naszym terytorium, z czego 1,2 milionom został nadany numer PESEL, a pół miliona to kobiety w wieku produkcyjnym.

Polska nie otrzymała do tej pory żadnej znaczącej pomocy od Unii Europejskiej, mającej pomóc w zapewnieniu odpowiednich warunków dla uchodźców.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA