fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesGospodarka przyspiesza, a wraz z nią popyt na kredyty

Gospodarka przyspiesza, a wraz z nią popyt na kredyty

Polacy ruszyli na zakupy. Otwarcie centrów handlowych przyniosło pierwszy miesięczny przyrost kredytów konsumpcyjnych od ubiegłych wakacji. Nie ustaje też boom na kredyty mieszkaniowe.

W danych NBP za maj widać, że Polacy ruszyli na zakupy, a część zrobili na kredyt. „Otwarcie centrów handlowych przyniosło pierwszy miesięczny przyrost kredytów konsumpcyjnych od wakacji 2020” – zauważyli ekonomiści PKO BP.

Wartość kredytów konsumpcyjnych udzielonych przez banki gospodarstwom domowym wzrosła w maju o ponad 1,7 mld zł i wyniosła 195 mld zł.

Co więcej, nie ustaje boom na złotowe kredyty mieszkaniowe. W maju wartość kredytów udzielonych gospodarstwom domowym wzrosła w porównaniu z kwietniem o ponad 3,7 mld zł i wynosi ponad 371 mld zł. Dane BIK wskazują, że rośnie wielkość przeciętnego kredytu mieszkaniowego.

„Banki mają przestrzeń do udzielania nowych kredytów, problemem może być popyt ze strony wyjątkowo płynnych firm. Stąd akcja kredytowa będzie naszym zdaniem kierowana głównie do gospodarstw domowych” – oceniają ekonomiści PKO BP.

Najnowsze dane GUS pokazują, że rynek deweloperski z przytupem odpowiedział na rosnący popyt. Widać to w liczbie pozwoleń na budowę oraz w liczbie rozpoczętych budów.

Analitycy z PKO BP prognozują wzrost cen mieszkań w granicach 8-10 proc. w perspektywie roku. Sprzyjać temu będzie wysoki popyt na mieszkania silnie wspierany przez historycznie niskie stopy procentowe. Inne czynniki napędzające ceny nieruchomości to wzrost kosztów budowy oraz chęć ochrony oszczędności przed podwyższoną inflacją w Polsce.

Prawie zerowe stopy procentowe, jakie mamy obecnie w Polsce, cieszą tych, którzy spłacają bądź planują wziąć kredyt. Oznaczają bowiem niższe raty kredytu. Trzeba jednak pamiętać o pewnym ryzyku – stopy procentowe pójdą w górę, a wraz z nimi raty.

Niskie stopy, które cieszą kredytobiorców, martwią posiadaczy lokat. Najnowsze dane NBP sugerują, że na przeciętnej rocznej lokacie można obecnie zarobić zaledwie 0,16 proc. Aż trudno uwierzyć, że dekadę temu przeciętna roczna lokata była oprocentowana na prawie 4,2 proc.

To znaczy, że jeśli na przeciętnym depozycie zakładanym 10 lat temu mieliśmy kwotę 10 tys. złotych, to bank dawał nam obietnicę zarobienia 338,58 zł po opodatkowaniu. Dziś musimy zadowolić się odsetkami na poziomie zaledwie 12,96 zł…

Nawet najbardziej atrakcyjna bankowa promocja nie daje nam szans na ochronę przed inflacją, która według już dość już starych prognoz NBP z marca ma w drugim kwartale 2022 roku wynieść około 3,1 proc. Jednak prawdopodobnie średni poziom cen rośnie szybciej.

Niemniej nawet biorąc pod uwagę dość optymistyczną prognozę banku centralnego, to dziś należałoby założyć depozyt oprocentowany na ponad 3,8 proc., aby po potrąceniu podatku od zysków kapitałowych zarobić na lokacie tyle, o ile inflacja obniży siłę nabywczą posiadanego kapitału. Takich lokat nie ma. Trudno się więc dziwić, że Polacy uciekają od lokat, a na atrakcyjności zyskują np. inwestycje w obligacje czy nieruchomości.

W maju banki wypłaciły gospodarstwom domowym odsetki od depozytów w wysokości 878 mln zł, wynika z danych NBP. To o ponad miliard złotych mniej niż w maju ubiegłego roku, kiedy banki wypłaciły odsetki od depozytów wysokości 1,9 mld zł.

Od początku pandemii, wraz z obniżką stóp procentowych, topniały środki Polaków na lokatach bankowych. Ten trend jest dalej widoczny. W maju środki trzymane przez gospodarstwa domowe na lokatach spadły do 176 mld zł.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA