fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetyka2,4 biliona euro ma Polska zmarnować na transformację

2,4 biliona euro ma Polska zmarnować na transformację

Z analizy francuskiego think tanku Institut Rousseau wynika, że osiągnięcie przez Polskę tzw. neutralności klimatycznej w 2050 r. będzie nas kosztowało niewyobrażalnie astronomiczną kwotę 2,4 biliona euro (ponad 11 bilionów zł).

Lewicowy rząd Donalda Tuska zamierza przyspieszyć działania w kierunku wymuszanej przez Unię Europejską tzw. zeroemisyjności.

Biliony na zmarnowanie

Jak informuje serwis Energetyka24.pl, francuski think tank Institut Rousseau obliczył, że aby zdekarbonizować całą unijną gospodarkę do 2050 r. konieczne będą inwestycje w wysokości 40 bilionów euro. Z tej kwoty 2,4 biliona euro przypadnie na Polskę. Oznacza to roczne wydatki na różne działania na rzecz dekarbonizacji na poziomie około 90 mld euro, z czego 34 mld euro ma pochodzić z sektora publicznego.

2,4 biliona zł to suma absolutnie niewyobrażalna, równa mniej więcej czteroletniemu PKB Polski. Think tank wyliczył, że na działania związane z transformacją Polska ma ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej wydawać najwięcej w relacji do PKB. Co roku ma to być 13,6 proc. PKB (według danych z 2022 r.).

Na co te wydatki?

Będą to wydatki nie tylko w energetyce, ale także w transporcie (rezygnacja z samochodów spalinowych), rolnictwie, sektorze budowlanym (związane z efektywnością energetyczną budynków, renowacją budowli) czy przestawieniem przemysłu na zeroemisyjne źródła.

Polska jest krajem wykazującym największe potrzeby spośród badanych przez nas państw, głównie ze względu na konieczność podjęcia przez nią większych wysiłków na rzecz transformacji w transporcie czy rolnictwie, to tam zauważyliśmy też konieczność zwiększenia wsparcia publicznego

– mówi Kerlero de Rosbo, który kierował pracami nad raportem.

Wcześniej w „Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” koszty energetycznej transformacji w latach 2021-2040 oszacowano na „zaledwie” ok. 1,6 biliona zł, czyli na ponad 370 mld euro.

Źródło: energetyka24.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA