Ministerstwo Finansów planuje emisję obligacji na rynku chińskim nominowaną w juanie – podał resort w komunikacie. Jak wynika z prospektu, emisja 3-letnich papierów ma wynieść do 3 mld CNY. To równowartość około 1,9 mld zł.

„Ministerstwo Finansów planuje emisję obligacji na wewnętrznym rynku chińskim, nominowaną w juanie. Mandat na zorganizowanie emisji otrzymały: Industrial and Commercial Bank of China, J.P. Morgan AG, Bank of China Limited oraz China Construction Bank Corporation” – czytamy w komunikacie resortu. Resort dodał, że transakcja zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie, w zależności od sytuacji rynkowej.

Emisja obligacji na rynku chińskim, tzw. obligacji Panda to powtórzenie posunięcia z 2016 r. Wtedy polskie władze próbowały zacieśniać relacje z Państwem Środka przystępując m.in. do Azjatyckiego Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych. Później, w czasie rządów administracji Donalda Trumpa, nastąpiło ochłodzenie relacji Polski z Chinami. Krok ten jest o tyle nietypowy dla polskich władz w ostatnich latach, że dotąd starały się one redukować proporcję długu walutowego w strukturze zadłużenia państwa.

W 2022 r. potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa wyniosą ok. 220 mld zł, a obecne zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu obligacji denominowanych w walutach obcych wynosi ok. 180 mld zł (wobec 240 mld zł na koniec 2016 r.). Łącznie Skarb Państwa jest zadłużony na ok. 1,14 bln zł. Obligacje Panda będą więc stanowić kroplę w morzu polskiego zadłużenia.

Poprzedni artykułPrzemysł lotniczy i obronnny na celowniku Politechniki Rzeszowskiej. Zaproszenie na wyjątkową konferencję
Następny artykułBitcoin jest bezwartościowy?