Warsaw Enterprise Institute obawia się, że procedura wydawania polskich wiz na Ukrainie może zostać zakłócona. Wątpliwości budzi przetarg na obsługę procesu wydawania wiz obywatelom tego kraju oraz na obsługę tzw. małego ruchu granicznego.

Skutkuje to kolejnymi odwołaniami firm startujących w tym przetargu. W konsekwencji proces wydawania wiz nie ma zagwarantowanej ciągłości. Problemy z wydawaniem wiz dla Ukraińców mogą spowodować, że na polskim rynku pracy zabraknie pracowników zza wschodniej granicy.

Zdaniem WEI udział imigrantów w generowaniu wzrostu PKB, a także ich kontrybucja do systemu ubezpieczeń społecznych konsekwentnie rośnie, a główną rolę na polskim rynku pracy pełnią imigranci z Ukrainy. W styczniu 2021 r. na terenie Polski przebywało 1,35 mln Ukraińców. Pomimo kryzysu pandemicznego zauważalny jest wzrost liczby migrantów z Ukrainy w stosunku do stycznia 2020 r. o ok. 6 proc.

Jak konkluduje w swoim stanowisku WEI, „ryzyko przerwania ciągłości działania oraz bezpieczeństwa systemu wydawania wiz dla osób chcących podjąć pracę w Polsce będzie szczególnie dotkliwe dla polskich przedsiębiorców. W przypadku dalszych problemów ze sprawnym procedowaniem wniosków wizowych, Polska może przestać być miejscem docelowym dla pracowników ze wschodu, co odbije się na polskim rynku pracy, a w konsekwencji poziomie wzrostu gospodarczego”.

Poprzedni artykułNiemcy będą sprowadzać pracowników
Następny artykułKrótka historia Polskiego Fiata 126p