Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał BNP Paribas i Bank Pocztowy za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom od sierpnia 2022 r. do końca 2023 r. konsumentom przysługuje możliwość zawieszenia spłaty maksymalnie ośmiu rat kredytu hipotecznego. Wniosek mogą złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jak informuje UOKiK konsumenci skarżyli się do urzędu m.in. na to, że banki uniemożliwiają im wnioskowanie o wakacje kredytowe na jednym formularzu na wszystkie przewidziane prawem osiem okresów. Po wezwaniach prezesa UOKiK większość banków wycofała się z takich praktyk. Tym, które tego nie zrobiły, zostały postawione zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Efektem są wydane dwie decyzje – wobec BNP Paribas Bank Polska oraz Banku Pocztowego. BNP Paribas początkowo w systemie bankowości elektronicznej umożliwiał złożenie wniosku tylko na 1 lub 2 miesiące III kwartału 2022 r. Zaniechał tej praktyki we wrześniu 2022 r. Natomiast Bank Pocztowy do 17 października 2022 r. dopuszczał w swoim systemie bankowości elektronicznej jedynie wnioski na zawieszenie maksymalnie 4 rat w 2022 r.

– Praktyki BNP Paribas i Banku Pocztowego powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat. Dlatego nałożyłem na oba banki kary finansowe w łącznej wysokości blisko 3 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kara dla BNP Paribas Bank Polska to ponad 2,7 mln zł, a dla Banku Pocztowego – ponad 230 tys. zł. Po uprawomocnieniu się decyzji oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Poprzedni artykułTańszy gaz dla przedsiębiorców
Następny artykułWzrost płacy minimalnej w Polsce. Jak wyglądamy na tle świata?