fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznes30 procent ukraińskiej gospodarki już nie działa

30 procent ukraińskiej gospodarki już nie działa

Minister finansów Ukrainy poinformował, że inwazja Rosji wstrzymała pracę 30 procent ukraińskiej gospodarki.

Serhij Marczenko podkreślił, że rząd cały czas otrzymuje i dysponuje funduszami pochodzącymi z wpływów podatkowych. Ze względu jednak na ich spadek, wynikający z trwającego konfliktu, władze nie są w stanie same regulować wszystkich wydatków. Dlatego braki te są uzupełniane z zaciąganych pożyczek.

Na początku marca Bank Światowy zapowiedział uruchomienie programu nazwanego Finansowanie Naprawy po Kryzysie Gospodarczym na Ukrainie (w skrócie określanego jako Wolna Ukraina). Jego wartość to 723 miliony dolarów (na które składają się pożyczki i gwarancje finansowe). Środki te mają w pierwszej kolejności zostać przeznaczone na usługi publiczne dla Ukraińców. Chodzi tu o pensje pracowników szpitali oraz emerytury i programy socjalne dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji.

Obecnie Bank Światowy przygotowuje jeszcze program pomocowy dla Ukrainy o wartości 3 miliardów dolarów.

Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał 1,4 miliarda dolarów w ramach Instrumentu Szybkiego Reagowania (RFI). Mają one zostać przeznaczone głównie na zaspokojenie potrzeb bieżącej realizacji bilansu płatniczego.

Reuters, worldbank.org, imf.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA