fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum32 lata więzienia i 16 mln euro grzywny za przestępstwo podatkowe!

32 lata więzienia i 16 mln euro grzywny za przestępstwo podatkowe!

Jak donoszą iberyjskie media, wszystko wskazuje na to, że już niedługo na półwyspie zostanie wydany najwyższy w historii wyrok za przestępstwo podatkowe wobec osób znanych z pierwszych stron kolorowych gazet. Prokurator zażądał bowiem 32 lat więzienia dla Any Duato i 27 lat dla Imanola Ariasa oraz kary grzywny w wysokości około 16 milionów euro za oszustwa podatkowe oraz pranie pieniędzy w latach 2009-2015. Oprócz gwiazd ekranu na ławie oskarżonych znalazły się jeszcze 34 osoby pracujące w kancelarii prawnej Nummaria odpowiadającej między innymi za rozliczenia podatkowe aktorów. Zdaniem Biura Krajowego Prokuratora ds. Przeciwdziałania Korupcji (Fiscalía Anticorrupción de la Audiencia Nacional) postawa pracowników kancelarii Nummaria zasługuje na szczególne potępienie. Osoby bezpośrednio związane z Temidą, zamiast stać na straży prawa wykorzystały znajomość przepisów, aby umożliwić zdefraudowanie ponad 4 milionów euro. Z tego powodu prokurator domaga dla szefa kancelarii Nummaria – adwokata Fernanda Peña – kary… 298 lat więzienia za stworzenie i dowodzenie zorganizowaną grupą przestępczą.

Hiszpańskie media nie mają wątpliwości, że tamtejsza skarbówka konsekwentnie realizuje plan, w ramach którego na celowniku znalazły się osoby sławne i bogate. Chociaż aktorzy niemal w całości zwrócili wyprowadzone z kraju pieniądze, to nic nie wskazuje na to, że prokuratura będzie chciała pójść na ustępstwa. Przypomnijmy, że w ostatnich latach w Hiszpanii za przestępstwa skarbowe skazane zostały takie gwiazdy jak m.in. Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy też Neymar.

W prasie pojawiły się również głosy, jakoby z powodu zamieszania wokół aktorów z wizji miał zniknąć uwielbiany przez Hiszpanów serial Cuéntame cómo pasó, którego twarzami są Ana Duato oraz Imanol Arias. W ten oto sposób emitująca serial hiszpańska stacja “La 1” chce odciąć się od negatywnych skojarzeń oraz wyrazić swoją aprobatę wobec działań organów ścigania, które pokazują, że w Hiszpanii nikt nie jest wyjęty spod prawa.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA